Özel boyutlar 420×60 px

Spor, sağlıklı bir insan vücudu için büyük rol oynar. Kondisyonu geliştirmesi, hareketliliği ve üretkenliği arttırması sayesinde bireyin kendine güveninin ve benlik saygısının artmasını sağlar. Vücut direncini arttırır, beslenme dengesini düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Peki, sportif bir yaşam nasıl sağlanır?

    Sportif bir yaşama sahip olmanın asıl sırrı, sevdiğiniz sporu bulmaktan geçiyor. Bu spor sadece basketbol, voleybol ve yüzme gibi temel şeyler olmak zorunda değil. Unutmayın ki spor tek bir şeyle limitlenemez; yoga, dans ve sıkı yürüyüş de spordur. Sportif bir yaşamın temelleri, şüphesiz ki sağlıklı bir yaşama dayanıyor. Yaşamının temeline sporu oturtmuş bir bireyin; sağlıklı ve dengeli beslenmesi, hayatında sporun yanı sıra her türlü fiziksel aktiviteye yer vermesi, tütün ve madde bağımlılığından kaçınması gerekiyor. Kişi uzun süren açlıklardan kaçınmalı, azar azar sık sık besleme alışkanlığını kazanmalıdır. Günlük saf şeker, tuz ve tuzlu yiyecek tüketimi azaltılmalıdır. Alkollü içecek tüketilmemeli, sigara ve benzeri ürünler içilmemelidir. Düzenli olarak spor yapan ve sportif yaşamı benimsemiş bir bireyin gün içerisinde yaptığı her türlü fiziksel aktiviteyle beraber, antrenman etkinliği maksimum düzeyde olacağından, iyi beslenen bir sporcu; antrenmanlarını, gün içerisindeki egzersiz ve fiziksel aktivitelerini güçten düşmeden tamamlayacaktır. Spor sadece, ilgilendiğimiz sporu faaliyete döktüğümüz salonda yapılmaktan ziyade, hayatımızın her alanında olmalıdır. Ve bu, kulağa geldiği kadar zor değil. Gün içerisinde yapacağınız tempolu bir yürüyüş, hem daha sağlıklı ve mutlu hem de daha zinde olmanıza yardım edecektir. Sigara ve alkol tüketen bir sporcu; kalp hastalıkları, kanser, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon riski gibi birçok hastalıkla karşı karşıya olmasının yanı sıra antrenman sırasındaki performansı ve uzun vadeli gelişimi olarak tüm potansiyelini kullanamaz. Sigara ve alkol kemik dokusunda yıkıma sebep olacaklarından, kemik ve kemik iliği kaybı yaşamak antrenman sırasında yaşanacak sakatlıklara daha açık olmasını sağlar.

    Uzun lafın kısası, sportif bir yaşam sürmek kulağa geldiği kadar zor değil. Eve giderken bir durak önce inmek ve yürümeye başlamak bile uzun vadede size çok şey katacaktır. Değişimin ve gelişimin bir küçük adımla başladığını aklınızdan çıkarmayın, siz de sportif ve sağlıklı bir yaşam sürmek için adım atmaya başlayın.

Yazı: Vefa Lisesi 152.dönem İrem Balkaş

Leave a Reply