Özel boyutlar 420×60 px

Amerika Birleşik Devletleri’nin basketbol turnuvası NBA olarak adlandırılmıştır. Tarihin en büyük basketbol organizasyonu olarak kayıtlara geçmiş ve 1940’lı yıllardan bu yana varlığını sürdürmektedir. NBA, Doğu ve Batı bloklarında yer alan toplam 30 takımın öncelikle kendi konferanslarıyla ve ardından birbirleriyle karşılaştıkları bir ligdir.

Play Off haricinde her bir takımın yaptığı maç sayısı normal sezon için 82’dir. Her yıl 100’ün üzerinde maça çıkılması nedeniyle, özellikle sakatlıklar karşısında oldukça önemli tedbirler alınır. Dünya’nın en yüksek değere sahip olan basketbol turnuvası olarak tanımlanır.

NBA, ABD dışında 1940`lı yıllarda Kanada’da Toronto Huskies takımı ile varken, bu takım daha sonra kapanmıştır. 1995`de tekrar Kanada’da Toronto Raptors ve Vancouver Grizzlies takımları ile bu ülkeye de taşındığı halde Vancouver’da yeterli ilgiyi görmediği için ABD dışında sadece Toronto takımı vardır.

Nasıl bu kadar popüler olduğuna gelirsek, 1950 başlarında beyaz ırk NBA izleyicisi olarak çoğunluktayken ilerleyen yıllarda siyahi izleyici sayısı artmıştır. Bununla birlikte 1985’te Magic Johnson ve Larry Bird bir maçta karşı karşıya gelmişlerdir. Böyle maçlar sayesinde NBA maçları her tür insan tarafından izlenmeye başlamıştır ve popülerlik seviyesi artmıştır.

Bunların yanı sıra 1990’lı yıllarda ön plana çıkan Michael Jordan, David Robinson, Karl Malone, Charles Barkley, Scottie Pippen ve daha fazla oyuncu tanınırlığı sayesinde gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Yao Ming NBA’in Asya’da yayılmasını sağlamıştır. Yi Jianlian, Sung Tao, Wang Zhizhi ve Menghe Bateer de Asya’da öne çıkan ve NBA’de oynamış oyunculardır.

18 Eylül 1998’de ilk NBA Store’un açılmasıyla NBA artık herkes tarafından tanınır hale geldi.

Günümüze bakacak olursak Stephan Curry, LeBron James, James Harden, Kobe Bryant ve daha birçok oyuncu ile popülerliğini sürdürmektedir.

NBA’in öne çıkan takımlarını ele alacak olursak, NBA dediğimizde aklımıza gelen ilk takımlardan biri olan Los Angeles Lakers; Los Angeles, Kaliforniya’da yer almaktadır. 2004/05 sezonu sonu itibariyle NBA tarihinde en çok maç kazanan (2,621), en yüksek galibiyet oranına sahip (%61,9), en çok final oynamış takımdır (28). Ayrıca 16 şampiyonluğa sahip Boston Celtics’in arkasından 14 şampiyonlukla ikinci sıradadır. Takımın tarihi 1947’ye dayanır, o yıl Ben Berger ve Morris Chalfen Detroit Gems`i 15.000$ karşılığında satın aldı ve takımı Minneapolis’e taşıdı. Takımın adı da Minneapolis Lakers oldu. Takım 1960’da Los Angeles’a taşınarak günümüzde de kullandığı Los Angeles Lakers adını aldı.

Bahsedeceğim bir diğer takım ise Chicago Bulls, kuruluş tarihi 1966’ya dayanan takım Illinois’de bulunmaktadır. Chicago Bulls, Packers ve Stags`den sonra NBA’de mücadele eden 3. basketbol takımıdır. Takım 1966/1967 sezonunda NBA’e girdi ve daha ilk sezonunda play-off oynayan tek takım oldu. Bu dönemden sonra 1984’e kadar durumu pek de parlak olmadı. Bu kötü dönem 1984 yılında büyük şans draftta Michael Jordan’ın onlara gelmesiydi.Takım Michael Jordan’lı kadrosuyla 1990`lı yıllara da NBA`de three-peat olarak adlandırılan 3 kez art arda şampiyonluk başarısını 2 kez göstermiş ve bu dönemde 6 kez şampiyon olmuştur.

Gelelim Houston Rockets’e, NBA’de Güneybatı Grubu’nda yer alan Houston, Teksas takımıdır. 1967 yılında kurulmuştur. 1697 yılından 1971 yılına kadar San Diego Rockets ismiyle anılmıştır. Daha sonra 1971 yılında ismi değiştirilerek Houston Rockets haline kavuşmuştur. Takımın iki sene üst üste NBA’de şampiyonluk zevkini tattığı bilinmektedir. Bu seneler 1994 ve 1995 seneleridir. Houston Rockets şampiyonluk sonucuna Hakeem Olajuwon önderliğinde ulaşmıştır. Ayrıca maskotlarıyla da oldukça ünlülerdir, maskotu rakip takım taraftarlarının yüzlerine pasta vurmasıyla bilinir ve daha çeşitli muzurlukları vardır. İsmi Clutch Bear’dır.

Bahsedeceğim son takım ise Boston Celtics. 1946 yılında NBA kurulmadan önce bu ligin kurulmasına öncelik eden iki ligden biri olan Basketball Association of America (BAA) ligi takımı olarak kuruldu. Daha sonra bu ligin ülkenin diğer takımı ile birleşmesi sonrası NBA’in ilk takımlarından biri durumuna geldi. 1956 yılında Bill Russell’ı kadrosuna katan takım bu oyuncunun önderliğinde önemli başarılara imza attı. İlk şampiyonluklarını o yıl kazandılar.

Daha sonra bir daha lig tarihinde başka bir takımın başaramadığı bir dönem başladı ve Celtics 1959’dan başlayarak 8 şampiyonluk üst üste kazandı. Bu dönemlerden sonra takım 1974’e kadar istediği başarıları elde edemedi. Ardından Boston Celtics iki yıl sürecek olan bir yapılanmaya girdi. Bu sürecin ardından 1980’lere Larry Bird, Robert Parish ve Kevin McHale’li yeni bir kadro ile girdi ve bu kadro ile 5 kez final oynayıp 3’ünü kazandı. Bu dönemde Lakers ile 2. kez çok iddialı rekabet yaşandı. Bu rekabetin bir diğer boyutu ise Larry Bird ve Magic Johnson arasındaydı.

Yazı: Vefa Lisesi 152.dönem Pınar Özdemir

Leave a Reply