Özel boyutlar 420×60 px

E-SPOR

    E-Spor son birkaç senedir en çok yükselmekte olan spordur. Günümüzde internete olan bağımlılık, ilgiden dolayı oldukça artmaktadır. E-Spor çevrimiçi oyunlar üzerine kurulu bir spor dalıdır. Elektronik spor, dünyanın dört bir yanından kişilerin internet aracılığıyla buluşup oyun oynayabileceği ya da belli zamanlarda düzenlenen uluslararası büyük elektronik spor organizasyonları aracılığıyla dünyanın farklı yerlerinden gelen insanların buluşup, oyun oynayabilecekleri bir spor olarak tanımlanabilir.

    E-Spor’un doğuşu aslında sandığınızdan çok daha eskilere dayanmaktadır. 70’li ve 80’li yıllarda atari salonlarının yaygınlaşmasıyla gençlerin birlikte oyun oynayıp rekabet ederek sosyalleşmesi E-Spor’un kökenini oluşturmaktadır. E-Spor karşılaşmalarındaki en önemli gereklilik tüm oyuncuların eşit olmasının sağlanması ve oyuncuların birbirine üstünlük sunan eşyalara sahip olmadan gerçekleştirilmesidir. E-Spor turnuvalarını izlemeye gelen ve canlı olarak internetten izleyen çok fazla izleyicisi olan ve bir turnuvadan milyon dolarlar kazanacak kadar değeri artmış bir spor dalıdır. Bundan dolayı artık sporcular da bunu profesyonel bir meslek olarak icra etmeye başlamışlardır. Kulüpleri olan ve düzenli olarak antrenman yapılan bir spordur. Türkiye de 2014 yılı itibariyle lisans veren ülkeler arasına katılmıştır. E-Spor gün geçtikçe adını daha fazla kişiye duyurmaya ve oyuncu kazanmaya devam etmektedir.

ZUMBA

Alberto Perez tarafından 1990’lı yıllarda keşfedilen Zumba günümüzde daha çok tanınmaya ve yapılmaya başlanmıştır. Zumba, Latin danslarında oluşturulan koreografilerin fitness ve egzersize uyarlanması ile oluşan bir egzersiz türüdür. Türkiye’de Avrupa’ya göre biraz daha geç tanınan Zumba, artık her şehirde onlarca kurs programına sahip. Bir eğitmenle beraber de tek başına da yapılabilen bir egzersizdir. Zumba içinde birden çok dans türünü bulundurur; salsa, samba, bachata ve daha birçoğu… Artık günümüzde çoğu şarkıya uyarlanarak yapılabiliyor. Zumba, hem eğlenmeyi hem stres atmayı sağlıyor. Bunun yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olduğu için kilo vermek isteyen insanların ilk tercihlerinden oluyor.  İstanbul’da festivalleri düzenlenmekte olan Zumba, dansa olan ilginin artmasıyla aynı oranda ilgi görüyor. Durum böyle olunca Zumba da yükselmekte olan sporlarımız içinde yer almıştır.

Vefa Lisesi Spor Festivali zumba workshop

KICK BOKS

Kick boks, Uzakdoğu sporları olan Karate ve Muay Thai’nin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş, güç ve tecrübeye dayanan yumruk ve tekme teknikleriyle iki rakip arasında ringde ve tatemide yapılan yarışma ve savunma sporudur. Kick boks, tekme ve yumruk kullanmayı içeren branşlarında muhakkak eldiven, kask ve dişlik gibi malzemelerin kullanımı zorunludur. Bu sporda uzmanlaşmak isteyenler için iyi bir kondisyona sahip olmak ve eğitmenlerin her söylediklerini dikkate alarak harfiyen yerine getirmeleri önemlidir. Sert bir spor olduğu için sporcuların rakiplerini yenmeleri için diğer spor dallarına kıyasla daha fazla enerji ve güce ihtiyaç duyuyorlar. Türkiye’de 1980 yılından itibaren bazı salonlarda gayri resmi olarak ders verilmeye başlanmışsa da 1994 yılında Türkiye Boks Federasyonu Başkanlığı resmi olarak faaliyetlerine başladı. Ardından aynı yıl ilk Türkiye Kick Boks Şampiyonası yapıldı. O zamandan beri faaliyetlerine devam eden bir spor dalıdır ve Türkiye, bu spor dalının en hızlı yayıldığı ülkelerden biridir. 2017 yılında lisanslı sporculara bakıldığında dünyada kick boksta üçüncü sıradaydık. Uluslararası şampiyonalarda da Türkler olarak yerimizi alıyoruz ve adımızı duyuruyoruz. Çoğu gencin bir sporla ilgilenmek istedikleri zaman ilk tercihlerinden biri olan kick boks da yükselmekte olan sporlarımızdan biridir.

BUZ HOKEYİ

    Buz hokeyi, ilk kez orta çağlarda Kuzey Avrupalılar tarafından oynanmaktaydı. 19. yüzyılda Kanada’da oynanmaya başlanmıştır. İlk maç 1865’te bir üniversite öğrencisi olan Robertson tarafından düzenlendi. Robertson, ilk buz hokeyi kurallarını geliştirdi. Ardından yavaş yavaş yayılmaya başladı. Buz hokeyi, yüzeyi kayganlaştırılmış buzla kaplı ölçeklendirilmiş bir alanda, altışar kişilik iki takım arasında oynanan dünyanın en hızlı takım sporudur. Buz sahada oynanması sebebiyle özgün, oldukça hızlı tempolu ve sert bir mücadele sporudur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski kontrol etmeye çalışırlar. Diski kaleye sokarak sayı bulurlar. Buz hokeyi erken bulunmuş olsa da Türkiye’de oynanmaya başlaması epey geç olmuştur. 1980’li yıllarda Ankara’da açılan tesiste oynanmaya başlanmıştır. Sonradan verilen desteklerle birkaç tesis daha kurulmuş ve ardından Türkiye’de daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Özellikle şuan 18 yaşından küçüklerin daha fazla ilgisini çekmekte olan spor, diğer ülkelerde oldukça göz önündedir.

Yazı: Vefa Lisesi 151.dönem Beyzanur Danacı

Leave a Reply