Özel boyutlar 420×60 px

    13 Mart 1943 yılında Nevşehir’de dünyaya gelen Ahmet Vefa Küçük, 9 yaşındayken ailesi ile birlikte İstanbul’a geldi. İlkokul ve ortaokuldan sonra liseyi Uğur Dündar ile birlikte Vefa Lisesi’nde okudu. Vefa Lisesi’nden mezun olan Küçük, üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Başkanlığa, temsilciliğe, yönetime küçüklükten beri ilgisi olan Küçük, bununla ilgili lise ve üniversite anılarını şöyle anlatır:

   “Vefa Lisesi’ne başlayınca aynı okuldan gelen arkadaşlarla bir karar birliğine vardık. Ben sınıf mümesilliğine aday olacaktım, onlar da destekleyeceklerdi. Sınıf arkadaşımız olan Uğur Dündar, o yıl sınıfta kalmıştı. Öğretmenimiz “Sınıf mümessili seçeceğiz. Uğur mümessil olsun, o abiniz.” dedi. Hevesim kursağımda kalmıştı. İlk yıl öyle geçti. İkinci sınıfa geldiğimizde ise ben hep mühendis olmayı istediğimden fen bölümünü seçtim, Uğur da edebiyata yöneldi. Rakip gitmişti, artık mümessil olabilirdim. Planımızı uygulayabilecektik. Bu kez de, şimdi Eyüboğlu okullarının sahibi olan Rüstem Eyüboğlu ile aynı sınıftaydık. Kendisi bizden 5 yaş büyüktü. Yine aynı şey oldu, öğretmen `O abiniz mümessil olsun dedi’. O sırada beni destekleyen arkadaşlardan biri “Başka adaylar da var.” dedi. Oylama yapıldı ve sonuçta başkan seçildim. Rüstem de elektrik mühendisi oldu, hala görüşürüz. Ve her seferinde bu olay için bana takılır.”

    Üniversite birinci sınıftaydım. Hoca kürsüde anlattığı konuyu tekrar etmem için beni çağırdı. Dizlerimin bağı çözülmüştü. Bin kişilik sınıfa karşı mikrofonla ders anlatacaktım. Kelimesi kelimesine anlattım. Hoca beni örnek gösterdi “Herkes Vefa gibi olsun.” dedi. Hocanın her an beni kürsüye çağıracağı korkusuyla hep çok çalıştım.

   Vefa Küçük, Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra kaymakam olmak istedi veya hâkim, savcı olabilirdi. Ancak Anadolu’ya gitme ve ailesini İstanbul’da bırakma mecburiyeti nedeniyle son anda vazgeçti. Bitirdiği okulla alakalı avukatlık yapmaya başladı. 7 yıl avukatlık yaptı. Küçük, “O dönemde arabamı aldım. İlk arabam ikinci el Murat 124’tü. Evlendim, 2 yıl kiradan sonra kendi evimi aldım. O lezzet başkaydı.” diye belirterek o zamanın keyfini hiçbir yerde bulamadığını söyler.

    Küçük, aynı zamanda 4 yıl boyunca Vefa Eğitim Vakfı başkanlığını da yürüttü. Bu sırada Vefa Lisesi’ne spor salonu yapımını da sağladı. Bunun üzerine yapılan spor salonuna adı verilerek günümüzde Vefa Lisesi tarafından kullanılmakta olan Vefa Küçük Spor Salonu olarak faaliyete açıldı.

   1994 yılında aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü’nde başkan vekili olarak yönetim kurulunda göreve başladı ve 1998 yılına kadar görevini sürdürdü.1998 yılında Aziz Yıldırım ile birlikte sandığa gitti ve 1 oyla Aziz Yıldırım başkan seçildi. 2015 yılı Nisan ayında kulübün Yüksek Divan Kurulu başkanı olarak girdiği seçimde üç yıllığa yeniden başkan seçildi. 2018 yılında yapılan seçimle bu üyeliğini sürdürmüştür.

Bunların dışında 20 yılı aşkın süre Kocaeli Sanayi Odası’nda meclis üyeliği ve meclis başkanlığı ve TOBB Sanayi Konseyi üyeliği yapmış olan Küçük, hâlen Dinamik Yapı Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadır.

Yazı: Vefa Lisesi 150.dönem Esmanur Bayar

Leave a Reply