Özel boyutlar 420×60 px

Birçok sporun kökeni dövüşe dayanır, ama Çin´de ve Japonya´da dövüş sporları çok uzun bir zaman dilimi içinde gelişerek manevi, hatta dinsel bir boyut kazanmıştır. Çinli ve Japon öğretmenler bu sporlara yönelen kişilerin zihinsel ve ruhsal durumlarının en az fiziksel cesaretleri kadar önemli olduğunu vurgular. Manevi ve felsefi düşünceler ile zorlu bedensel hareketleri birleştiren Uzakdoğu dövüş sporlarında Taoculuk ve Budacılık´ın etkileri açıkça görülebilir.

Bu sporlar, silahlı ya da gelişmiş tekniklerin uygulandığı silahsız dövüşler olarak ikiye ayrılır. Batıda yaygın olarak yapılan bazı sporlar Uzakdoğu dövüş sporlarıyla yakından ilişkilidir. Eskrim, kendo denen eski bir kılıç sporundan, okçuluk ise kyudo´dan geliştirilmiştir. Bazı Uzakdoğu dövüşlerinde silah olarak bıçak, orak, sırık gibi sıradan, günlük aletler kullanılır. Efsanevi kahraman RobinHood ve arkadaşlarınca sık sık yapılan sırık dövüşlerinin bazı Uzakdoğu sporlarıyla yakın benzerlikleri vardır.

Silahsız Uzakdoğu dövüşleri, genellikle el ve ayak vuruşlarına ya da düşürme tekniklerine dayanır. Bir tür güreş olan sumo karşılaşmalarında, dev güreşçiler dövüşür. Eski jiu jitsü´dan geliştirilen judo, bugün Olimpik bir spordur. İÖ 5. yüzyılda Taocular´ın bir idman biçiminde uyguladıkları kung fu İÖ 3. yüzyılda dövüş sporu olarak da yapılmaya başlandı. Kung fu hareketleri kaslar arasında uyum ve eşgüdümün yanı sıra zihinsel yoğunlaşma ve katı bir özdisiplin de gerektirir.

Uzakdoğu dövüş sporlarının yaygınlaşmasında sinema da önemli bir rol oynamıştır. Bruce Lee (1940-73) kısa oyunculuk yaşamı boyunca çevirdiği filmlerle karate, kung fu gibi dövüş sporlarını batı dünyasına tanıtmış ve sevdirmiştir. Bugün birçok spor merkezi karate ve judo gibi bilinen Uzakdoğu sporlarını öğretmek amacıyla, çeşitli yaş gruplarına yönelik kurslar düzenler. Bunların dışında kalan aikido, hapkido ve Çin boksu gibi farklı bazı Uzakdoğu dövüşleri ise Çin ve Japonya dışında pek bilinmez.

Başlıca Uzak Doğu Sporları

1- Taekwon-do

2- Karate-do

3- Judo

4- Jiu-Jutsu

5- Kendo

6- Kung-fu

7- Wushu

8- Tai Qi Chuan

 9- Kick Boks

10- Jui-Jitsu

11- Aikido

12- Jeet Kone Do

Uzak doğu sporlarına başlayacaklar için neler gerekebilir?

Öncelikle uzun dönemli; sabır, azim, dayanıklılık isteyen antrenmanlara kendinizi hazırlayın. Devamlılık esastır. Bu sporları asla dövüşmek veya sadece beden geliştirmek için yapılan sporlar olarak düşünmeyin. Hayatınızı tamamıyla etkileyecek sporlar hatta yaşam tarzınız olacaktır. Profesyonel bir hoca ile çalışmanız her zaman tavsiye olunur. Evde kendi çalışmalarınız için gerekebilecek dövüş malzemeleri:

-Havlu ve bornoz takımı

-Dövüş kemeri

-Mat

-Kum Torbası

-Dövüş eldivenleri

-Dövüş el bandajı

-Dövüş Standı

-Darbe Yastığı

-Tekmelik, yüz koruyucu, dirseklik, dizlik

-Dişlik

-Kickboks ayak koruyucu

–Ağırlık, kondisyon, fitness aletleri

Uzak Doğu Sporları Kuralları

Judo Kuralları: Judo, Japonya kaynaklı bir dövüş sanatı ve temelleri Jujutsu’ya dayanıyor. 1882 yılında temel ilkeleri ve kuralları belirleniyor. Kelime olarak “uyum” ve “bükülme”  anlamlarına geliyor. Her altı ayda bir, sınav yapılarak bir üst kuşağa geçme şansı veriliyor. Toplam dokuz dan (ustalık derecesi) bulunuyor ve kırmızı kuşak Ju Dan, en üst seviyeyi belirtiyor. Bir judo karşılaşması, Tachi-waza (ayakta) ve Ne-waza (yerde) olmak üzere iki safhadan oluşuyor. İlk amaç, rakibi yere indirmek. Nitekim rakibi ayaktayken sırtüstü düşüren taraf, karşılaşmayı kazanıyor. Aynı şekilde, rakibi yerde 25 saniye boyunca kalkamayacak şekilde sabit tutan taraf da tam puan ile galip sayılıyor. Yerde tutma süresi daha kısa ise, işin içine teknik puanlamalar giriyor ve kazanan puan sistemine göre belirleniyor.

Karate Kuralları: “Çıplak el dövüşü” anlamına gelen karate, en eski Uzakdoğu sporlarından biri. 18. yüzyılda Japonya’da ortaya çıkıyor ve uygulayan ustaya göre de değişkenlik gösteriyor. Günümüzde en çok uygulanan stil ise, Shotokan Karate. Karate’de toplam dokuz dan bulunuyor, siyah kuşak ise en üst ustalık derecesini temsil ediyor. Karate karşılaşmaları her biri üç dakikadan oluşan üç devre boyunca sürüyor.  Sadece bel üstüne ve yüze vurmaya izin veriliyor. Bu bölgelere yapılan her vuruş bir puan yerine geçiyor ve tüm devrelerin sonunda toplam puanı en yüksek olan taraf kazanıyor. Kafa atmak, rakibe sarılmak, diz ile vurmak ve rakibi itmek yasaklanmış hareketler arasında sayılıyor.

Taekwondo Kuralları: Kore kökenli bu sporda, eller ve ayaklar bir arada kullanılıyor. Nitekim taekwondo “ayak ve el ile yapılan vuruş” anlamına geliyor. Taekwondo’da toplam altı kuşak bulunuyor ve siyah kuşak en üst dereceyi temsil ediyor. Dört ayda bir sınava katılarak bir üst kuşağa geçmek mümkün oluyor. 1940’lı yıllarda ortaya çıkan taekwondo, 1992 yılından bu yana Olimpiyatlar bünyesinde de uygulanıyor. Taekwondo karşılaşmaları, her biri 2 dakika süren 3 devreden oluşuyor. Kuralları, karate sporu ile hemen hemen aynı, sadece ellere ek olarak ayaklar da kullanılabiliyor. Kazanan, yine toplam puan sayısına göre belirleniyor. Dikkat edilmesi gereken tek husus ayakta kalmak, zira sporcu rakibine puan kazandıracak şekilde vurduktan sonra yere düşerse, puanı sayılmıyor.

Aikido Kuralları: Aikido, modern bir dövüş sanatı ve aynı zamanda bir “yaşam biçimi” olması ile biliniyor. 1930 yılında Morihei Ueshiba tarafından geliştirilen aikido, hiçbir saldırı hareketi içermiyor. Bu nedenle aikido karşılaşmaları da düzenlenmiyor, zira önce rakip saldırmadan aikido uygulanamıyor! Saldırıyı durdurmayan veya güçle karşılık vermeyen aikido, rakibin gücünü ona karşı kullanmayı gerektiriyor. Bu doğrultuda, eklemlerin ters hareket etmesine neden olan hareketler kullanıyor. Sabit hareketlerinin sayısı oldukça az, her öğrencinin aikido’yu kendine göre yorumlaması ve kendi stilini belirlemesi bekleniyor. Eğitimlerinde ise en çok dikkat edilen şey saygı, örneğin hocanın sözünü keserek bir soru sormak büyük saygısızlık sayılıyor.

Yazı: Vefa Lisesi 151.dönem Sude Kolay

Leave a Reply