Özel boyutlar 420×60 px

Salondaki en kötü koltuk Murat Murathanoğlu’nun yakın zamanda kaleme aldığı bir kitaptır. Murat Murathanoğlu herkesin severek takip ettiği bir basketbol spikeri, muhabir, köşe yazarı, program yapımcısı ve aynı zamanda bir sunucudur. Basketbol adı altında birçok yerde kendini gösteren Murat Murathanoğlu, günümüzde “basketbol” dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olmayı başarmıştır.    

   Geçtiğimiz yıllarda Vefa Spor Festivali’nde söyleşi gerçekleştirdiğimiz ve festivalimize neşe katan Murat Murathanoğlu 1958’de İstanbul’da doğmuş, ailesinin daha iyi bir yaşam için Amerika’ya gitmesiyle uzun bir süre orada yaşamıştır. Basketbolu her zaman bir hobi olarak gören Murat Murathanoğlu, 1980 yılında Illinois Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Üniversiteyi bitirmesi üzerine tekrar Türkiye’ye dönmüş hayatının geri kalanını burada geçirmiştir.

      Salondaki En Kötü Koltuk kitabı Murat Murathanoğlu’nun kendi hayatını okurlara anlatmasıyla şekillenen bir kitaptır. Kitap içerisinde Harun Erdenay, Furkan Korkmaz, Petar Naumoski, Kostas Sloukas, Maurizio Gherardini gibi basketbolun değerli isimlerinin Murat Murathanoğlu hakkında düşüncelerini yazdığı bir kısım bulunmaktadır. Ayrıca son sayfalarda Murat Murathanoğlu’nun ve onun için değerli olan anların fotoğraflarına yer verilmiştir. Kitap, Yiğiter Uluğ’un yazmış olduğu sunuş kısmıyla başlamaktadır. Yiğiter Uluğ kitaba “Özür Dilerim.” cümlesiyle başlayarak etkileyici bir giriş yapmış sonrasında da Murat Murathanoğlu hakkında neler düşündüğünden bizlere bahsetmiştir.

    Kitaba baktığımızda ön planda olan bazı isimler görürüz. Bu isimlerin başında Aydan Siyavuş gelir. Murat Murathanoğlu’nun Türkiye’de basketbolun ilerlemesinde çok büyük katkısı bulunmuştur. Murat Murathanoğlu Türkiye’de ilk olarak Aydan Siyavuş’la birlikte Eczacıbaşı Spor Kulübünde çalışmaya başlamış ve kariyerini bu alanda ilerletmek için ilk adımlarını atmıştır. Murat Murathanoğlu ve Aydan Siyavuş birçok farklı kulüpte birlikte çalışmış ve çok güzel bir ekip oluşturmuştur. Murat Murathanoğlu kulüplere yabancı oyuncu transferi konusunda gerçekten çok yardımcı olmuştur. Amerika’da yaşarken edindiği çevresi ona bu konuda büyük katkı sağlamıştır. Oyuncular üzerinde veya maçlarla alakalı yaptığı doğru tahminlerle bilinen Murat Murathanoğlu bu konuda da büyük bir başarı göstermiştir. NBA’de dâhil olmak üzeri birçok farklı basketbol platformuna oyuncular hakkında rapor vermiştir. Murat Murathanoğlu’nun kitapta yer verdiği önemli bölümlerden biri ise Prospor şirketinde genel müdürlük yaptığı zamanlardır. Reebok markasıyla büyük bir iş birliği içerisinde olan Prospor, Türkiye’de birçok yeniliğe imza atmıştır. Bu genel müdürlük sonrası uzun bir süre maç spikerliği yapan Murat Murathanoğlu bu alanda da kendini göstermiştir.

     Kitabında da sıkça bahsettiği gibi Murat Murathanoğlu’nun karşısına birçok engel çıkmıştır ancak Murat Murathanoğlu çoğu zaman bir yolunu bulmuş, çok daha fazla çalışarak bu engelleri aşmıştır. Son olarak kitabın isminin neden “Salondaki En Kötü Koltuk” olduğu bir merak konusu olmuştur. Murat Murathanoğlu her zaman her şeyin dışardan göründüğü gibi olmadığını, kendisinin birçok zorluğun üzerinden geldiğini bu başlıkla anlatmaya çalışmıştır. Bazı maçları kötü bir koltuktan izlediğini ve oyuncuları dahi net göremeden maç anlatması gerektiği zamanlar olduğunu belirterek bu örnek üzerinden kitabın başlığını seçmiştir

        Salondaki En Kötü Koltuk, Türk basketbolunun en güzel öykülerini anlatan bir kitaptır. Bu kitap basketbolun hayatımızdaki önemini bizlere bir kere daha hatırlatmıştır. Murat Murathanoğlu bu kitapta yaşadıklarını bizlere aktarırken bazı olaylara da açıklık getirmiş, basketbol platformu hakkındaki düşüncelerini bizlerle paylaşmıştır. Murat Murathanoğlu bazen çok iyi bir spor spikeri bazen çok iyi bir menajer bazen de  çok iyi bir baba olduğunu bizlere bir kere daha göstermiş ve okuyanları derinden etkilemiştir.

Yazı: Vefa Lisesi 152.dönem Başak Diril

Leave a Reply