Özel boyutlar 420×60 px

Sporcular nasıl beslenmeli sorusunun cevabı başlı başına yanlışlarla doldurulmuş dramatik bir komediye dönüşmüştür.

Et ihtiyacımız ne kadardır?

Et tüketimi sonrasında sindirimi hafifletmek için neler yapılabilir?

Et tüketimi veya hayvansal kaynaklı protein tüketimi sporcularda ne anlama gelir?

Sağlıklı bir sporcu beslenmesinin detaylarında atlanan fizyolojik hatalar nelerdir?

Sporcu sahada daha dinç ve daha yüksek bir performansa nasıl ulaşabilir? 

Sağlıklı kaslara kavuşmak için uygulanan yöntemlerin sorunları nelerdir?

Kas gücü kontrolü için neler yapılmalı?

Aşırı hayvansal protein tüketimi sonrasında azalan kas gücünün nedeni nedir?

Tıbbi beslenme bakışıyla et tüketimini yasaklayan anlayışa da, et tüketimini abartmayı da desteklemiyorum.

 Basitçe ifade edilecek olursa,

Et bedenimizin temel yapısal onarımında kullanılan bir hammaddeyi temin eder,

Yıkılan, hasar gören hücrelerimizin yerine yeni hücrelerin yapımında ve enzimlerin üretiminde kullanılan değerli bir kaynak olarak düşününüz, bu görevler için ihtiyacımız olan et meslek ve fiziki eforumuza bağlı olarak değişmekle birlikte kilo başına 0,3-1 gr/gün aralığında değişmektedir.  

80 kg olan bir inşaat işçisi için ya da ağır atlet sporcular için maksimum ihtiyaç 80 gr/gün kırmızı etten alınan protein ihtiyacı vardır bunun yemek olarak karşılığı 2 adet yumurta olarak izah edilirken, günlük yaşamı normal sürdüren kişiler için 25 gr kırmızı etteki proteine karşılık gelmektedir,

Biraz kafaların karıştığını kabul ediyorum, bir örnekle açmak istiyorum.

Bir inşaat firması düşünün,

İnşaat firmasının ihtiyacı olan bir veya iki mühendis olur fakat mühendis çok değerlidir çok önemlidir diye düşünüp bir mühendis yerine 20 mühendis aldığınızı düşünelim, inşaatta ihtiyaç duyulan 50 işçi yerine de 30 kişi almış olursak, inşaattaki işlerin nasıl ilerleyeceğini gözleyelim,

İnşaat alanında işçinin yapacağı işleri mühendisler yapamayacağı  gibi mühendislerin maaşları yüksek olacağından dolayı inşaat firmasına olacak maliyeti arttırdığı gibi İnşaattaki işlerin ilerleyemediğini göreceksiniz.

Oysaki çok değerli çalışanlarınız vardı, bu hem yüksek maliyet getirdi hem de işlerinizi yavaşlattı.

kendinizi bu durumdan kurtarmak isteseniz işten atmak zorunda kalacaksınız ama bir kere işe almış olduğunuz kişinin işten atmanın da ayrıca maliyeti olacaktır, 

Çünkü insan fizyolojisi protein den enerji üreterek yaşamı uzun sürdürebilecek şekilde tasarlanmamıştır, 

İnsan fizyolojik olarak yağlardan ve karbonhidratlardan enerjisini temin edecek şekilde tasarlanmıştır, sadece yenilenme anında oluşan atıkları temizlemek için proteinleri enerji ocaklarına yönlendirir, 

Bedenimiz neden hayvansal proteinden enerji üretmek istemez?

ihtiyacımızdan fazla aldığımız etin çoğu yapısal görevler yerine mecburen enerji ocaklarına gönderilecektir, o güzelim mühendisler işçi gibi çalıştırılmak istenecektir! Tabi bununla birlikte yıkılım maliyeti ağır bir atık olan  ürik asit açığa çıkacak ve bu asidin temizliği için daha fazla miktarda maliyet oluşacak, 100 gr etin oluşturduğu ürik asidi temizlemek için tüketilmesi gereken su miktarı 500 gram civarındadır bu suyu tüketmek mümkün değildir, bu yüzden ürik asitin bir bölümü damarların içinde dolaşmaya devam edecektir. Damarlarda dolaşan ürik asit bizlere yaşlandığımızı hatırlatan en önemli bulgulardan Endotel* hasarını gerçekleştirerek cildimizin kırışıklıklarından da, eklemlere çökerek bel ağrılarından da sorumludur.

Hayvansal proteini en yoğun şekilde tükettiklerinden dolayı SORUNLAR yaşayan  güzide zarif dostlarımın sadece sağlıklı olmak için kendilerine sunulan yanlış seçeneklerden dolayı sonraki yaşamlarının nasıl zorlaştığından örnek vererek bu bilginin ne kadar doğru ve yerinde bir tespit  olduğunu  net olarak ifade etmek istiyorum.

Sporcular bilindiği gibi ne kadar çok et tüketirlerse sahada o kadar çok güçlü olacaklarına inandırılmış bahtsızlardır, gerçekten sonuçlarda öyle midir?

Maalesef öyle olmadığını görmek için etrafınıza bir bakın 50 yaşında sağlıklı kaç sporcu göreceksiniz?

Hepsi zamanında yüksek ürik asidin yaptığı organ hasarları nedeni ile birçok sağlık sorunlarından ilaçlara bağımlı haldeler….

Hatta şunu iddia ediyorum ki sporcuların saha içindeki performanslarını da azaltan en önemli beslenme hatası gereğinden fazla tüketmiş oldukları hayvansal proteinlerden kaynaklanmaktadır. 

Şaşırdınız değil mi? 

Çok ironi ama gerçek!

İlk konuşulması gereken konu et sindiriminin detayları olmalıdır.

Et sindirimi başlı başına toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Et tüketimi çok iyi olduğu halde kansızlık sorunu yaşayan ne kadar çok hasta gördüğümü söylesem şaşarsınız, 

İnsanlar yedikleri eti sindiremiyor, bunun için düzeltilmesi gereken hatalardan  bahsederek başlamak istiyorum, 

önce enzimleriyle etin sindirimini kolaylaştıran bol miktarda salata tüketilmesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum, bir ölçülük et karşılığında ağırlık anlamında üç ölçü salataya karşılık gelecek şekilde sofralarınızı düzenlediğiniz takdirde etin bedeninize yapabileceği hasarı minimum düzeye çekebileceğiniz gibi sindirimi yani alacağınız yararı da artırmış olursunuz.

Bu salatalarınızı da özellikle soğan, turp, lahana roka, tere, az limon,sarımsak bulunması sindirimi daha da etkili hale getirecektir.

Etle birlikte bir bardaktan fazla su içmemeli, etin sindirimini etkileyen en önemli hatalarımızdan biri yemekte aşırı su içmektir.

Hamurlu gıda tüketimini en alt düzeye getirmeliyiz çünkü et sindirilirken hamurlu gıdalar  midede bekler ve bekleme süresi içerisinde fermantasyona uğrayarak şişkinlik yapar, gaz oluşur.

Et tüketimi  esnasında ayran veya yoğurt yenmemelidir, etin sindirimini yavaşlatarak bağırsaklarda şişkinlik yapar.

Bir bardak suya çok az limon veya bir yemek kaşığı sirke karıştırıp içmek etin sindirimini kolaylaştıracaktır.

Yemekten sonra 2 saat süresince su veya çay içmemeye özen gösterilmelidir çünkü fazla miktarda su içmek midenin yeterli asitlik düzeyini yakalamasını engeller bu durumda etin sindirimini gerçekleştirememiş oluruz. 

Sindirilememiş et bağırsaklarda çürür, çürüyen et bağırsak florasını bozar ve gaz, şişkinlik ve yorgunluk sebebi olur.

Konunun her bir maddesi çok önemli olduğundan fazla ayrıntılar paylaşma ihtiyacı hissettim.

SAĞLIKLA KALIN 

GELECEK NESİLLERİMİZİN SAĞLIKLI OLMASI İÇİN TIBBİ BESLENİN…

BUGÜNÜN ŞAMPİYONLARI

YARININ HASTALARI OLMAYIN

Hazırlayan: Vefa Lisesi 151.dönem Ahmet Faruk Yılmaz

Leave a Reply