Özel boyutlar 420×60 px

Çocukların sağlıklı büyümesi ve yaşaması için sporun göz ardı edilemez bir etkisi vardır. Spor deyince aklımıza basketbol, futbol vb. sporlar geldiği için ilk bakışta bu etkiyi yalnızca fiziksel anlama yorabiliriz. Ancak spor gelişme çağındaki bir çocuğu fiziksel anlamda etkilediği gibi sosyal, bilişsel, ruhen de oldukça etkilemektedir. Özellikle 21. Yüzyılda spordan uzak kalan çocukları birçok sorun takip etmekte. Bunlara örnek vermem gerekecek olursa: Diyabet, obezite, dikkat eksikliği ve kronik hastalıklar ve daha birçok olumsuz akıbeti devamında getirebiliriz. Düzenli spor yapan çocuklar yaşıtlarına göre daha fazla artı özelliğe sahiptir. İsterseniz bu özelliklere yakından bakalım;

Spor Dallarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri-<p>Spor faaliyetleri, her  yaştan insanın fiziksel ve sosyal gelişimi için son derece önemli olup, bir  çok hastalığı engelleyecek kadar güçlü aktivitelerdir. Gü-Özel Okul Rehberim

Çocukların akademik başarısını yüksekte tutar. Bunun sebebi ise spor yapan çocukların, yapmayan çocuklara göre daha hızlı karar verebilmesi; riskli durumlarda karar alırken zorlanmamalarıdır. Ayrıca daha çabuk öğrenirler. Matematiksel becerileri oldukça yüksektir.

Ergenlikte stres yönetimini sağlar. Ergenlik bildiğimiz gibi duyguları uç noktada yaşadığımız bir dönemdir ve bundan kaynaklı olarak bazen duyguları yoğun yaşayabilir, bunun kontrolünün de elimizde olmadığını düşünebiliriz. Ancak spor yapanlar ergenlik döneminde yaptıkları fiziksel hareketlenmenin faydası ile içlerinde biriken duygu yükünü kolay atarlar. Bu da stres yönetiminde zorlanmamalarını sağlar.

Disiplinli bir yaşam. Bu çocuklar, sporun devamlılık gerektirmesinden ötürü küçük yaşlardan itibaren disiplinli yaşamayı öğrenmiş bireyler olurlar. Bu durum ergenlik sonrası, hayatlarında elde etmek istedikleri şeyler için daha ısrarcı bir tutum sergilemelerine neden olur.

Ruhsal ve fiziksel dengeyi sağlar. Spor yapanlar küçüklüklerinden itibaren hep bir grup içerinde oldukları için daha sosyal ve özgüvenli bireyler haline gelirler. İletişim becerileri daha kuvvetlidir. Uyum sağlamakta zorlanmazlar. Ayrıca bir konuya ya da bir duruma odaklanmaları çok kolaydır. Sporun ballı ekmeğini her konuda yiyorlar anlayacağınız.

Hastalıklara daha nadir yakalanırlar. Fiziksel aktivitelerin bağışıklık sistemini geliştirerek daha dayanıklı bireyler olmamızı sağladığını biliyoruz. Tam da bundan ötürü spor yapan çocukların kolay kolay ağır hastalık geçirmediğini görürüz.

Peki, ebeveynler çocukların spora yönelmesi için nasıl bir tutum sergilemelidirler? Öncelikle çocuğunuza, spor yap demekle çocuğunuzu spora yönlendiremezsiniz. Çocuğun, sporun faydalı olduğunu öğrenebilmesi için bunu görebilmesi gerekir. Dolayısıyla ailecek spor etkinliklerine katılabilirsiniz. Çocuğunuzla voleybol, futbol oynamayı deneyebilirsiniz. En basitinden yakar top dahi oynayabilirsiniz. Bunlar çocuğunuzu hareket etmeye iteleyerek spora yönelmesini sağlayacaktır.

Hangi yaş grupları hangi sporları yapmalıdır? Spor yapmak önemli olduğu kadar hangi sporları yapacak olmamızda önemlidir. 2 ve 3 yaşındaki çocukların; zıplama, koşma, açık havada yürüme gibi etkinliklere yönlendirmek doğru olur. 4 yaşına gelindiğinde ise kasların gelişimi için jimnastik, dans ve yüzme tercih edilmesi gereken sporlardır. 5-7 yaş arasındaki çocuklar, odaklanma ve haraketli nesneleri takip edebilme becerileri geliştiği için ip atlama, seksek ve bisiklete binmek gibi bireysel sporları rahatlıkla yapabilirler. Artık 8-10 yaşa ulaşıldığında ise kurallara ve takıma uyum sağlama yetileri geliştiği için tenis, yüzme, futbol, basketbol vb. takım oyunlarını oynayabilirler.

                                                                                                                                                       Hazırlayan: Vefa Lisesi 152.dönem öğrencisi Sevdem Bingöl

Leave a Reply