Özel boyutlar 420×60 px

  NFL yani National Footbal League Amerika Birleşik Devletlerinde Amerikan futbolunun oynandığı en büyük ligdir. Amerikan futbolu Amerika’da basketbol ile birlikte en popüler iki spordan biridir. Aslında seyir zevki çok yüksek olan bu spor ülkemizde pek popüler değildir ve bunun nedeni kural ve pozisyonların bilinmemesi veya insanlara çok karışık gelmesidir. Peki Amerikan futbolu nasıl oynanır?

  Kickoff denilen 30 yard çizgisinden yapılan başlama vuruşu ile oyun başlar ve top rakip sahaya atılır. Oyuncular topu tutup hücuma kalkabileceği gibi olduğu yerde durarak başlangıç noktasını da belirleyebilir. Eğer oyuncu topu kendi end zone’unda tuttuysa ileriye koşabilir ya da dizini yere değdirerek (touchback) oyunu durdurur ve 20 yard çizgisinden oyunu başlatır.

  Oyunda amaç sayı kazanmaktır. Hücum takımı, topu rakip takımın gol çizgisine (end zone) götürmeyi başarırsa sayı yapmış olur. Ancak bu sayıyı yapabilmek için gol çizgisi üzerinde veya içerisinde hücum takımından birinin topa temas ediyor olması gerekir. Buna touchdown denir. Touchdown yapıldıktan sonra, touchdown yapan takım seçimine göre ya 1 sayı değerindeki extra point ya da 2 sayı değerindeki two-point conversion yapmayı deneyebilir. Bir diğer sayı kazanma seçeneği de field goal’dur. Field goal topa ayakla vurarak kaleden geçirmektir ve bunu yapan takım 3 puan kazanır. Hücum takımı 3 denemede 10 yard ilerleymemişse veya kendi gol çizgisine yakınsa maçın durumuna göre field goal deneyebilir. Son sayı bulma seçeneğine ise Safety denir. Safety 2 puan kazandırır ve savunma takımı tarafından yapılır. Savunma takımı topu rakip takımın gol çizgisi içinde tutabilirse 2 sayı kazanır.

  Amerikan futbolunda bir takımın maç kadrosu 46 kişidir. Sahada tıpkı ülkemizde daha çok popüler olan futbol gibi 11 kişi vardır. Ancak bu sporda bir takım kendi içinde farklı görevleri olan 3 takıma ayrılır. Bunlar hücum, savunma ve özel takımdır.

  Hücum takımı: Amacı sayı kazanmak olan takımdır. Top takımlarındayken oyuna girerler. Hücum takımı oyuncuları ve görevleri şunlardır:

Oyun Kurucu (Quarter Back): Hücum başlangıcında top genellikle ilk bu oyuncuya gelir. Takım arkadşlarına pas yoluyla topu dağıtan oyuncudur. Oyun kurucularda oyun görüşü, soğukkanlılık ve çeviklik çok önemlidir.

Orta Koruyucu (Center): Hücumu başlatan yani en başta alınan pozisyonda topu oyun kurucuya veren oyuncudur. Görevi arkasında duran sayı yapabilecek oyuncuların düşmesini engellemektir. Merkez oyuncuları çoğunlukla takımın en iri ve güçlülerindendir. Ellerinin hızlı olması ve reflekslerinin gelişmiş olması da bu oyuncularda aranan özelliklerdendir.

Koşucu (Running Back/ Half Back): Hücum takımının en önemli oyuncularındandır. Topla koşarak rakip savunmayı geçmek ve sayı yapmak birinci görevidir. Aynı zamanda bazı durumlarda iç oyuncu gibi oyun kurucuyu koruyabilir ve ileri çıkıp pas atabilirler. Bu pozisyonda genellikle kısa boylu oyuncular tercih edilir ve bu oyuncularda bir sporcudaki neredeyse her iyi özellik aranır.

İç koruyucu (Guard): Orta koruyucu oyuncusunun yanında dururlar. Görevi arkasındaki oyuncuları korumaktır. Oynanan oyuna göre koşucunun koşması için boşluk yaratırlar. Merkez oyuncularında olduğu gibi iri oyuncular bu pozisyonda tercih edilir.

İç Oyuncular (Tackle):  Koruyucuların yanında duran oyunculardır. Rakip oyuncular onları geçip hücum oyuncularına ulaşacağı için hem onları koruyabilecek kadar iri ve güçlü hem de geçilirlerse yakalayacak kadar hızlı olmaları gerekir.

İç Açık (Tight End): Sağ ve sol bitiş çizgilerinin ucunda yer alırlar. Arkasındaki oyuncuyu koruduğu gibi bazen pas da alıp koşu yapabilirler. Bu pozisyonda uzun boylu ama aynı zamanda hızlı oyuncular tercih edilir.

Dış Açık (Wide Receiver): Bu oyuncuların ilk görevi hızlıca sarkıp boşluk oluşturunca gelen pasları almaktır.  Atılan pasları alabilmek için hızlı ve çevik oyuncular bu pozisyonda oynar.

Savunma Takımı: Bu takımın amacı rakibe sayı aldırmamaktır ve top rakibe geçince oyuna girer. Savunma takımı oyuncularının görevleri şunlardır:

Defansif Guard’lar (Defensive Guards): “Noise Tackle, Defensive End, Defensive Tackle” olarak üç kola ayrılan bu oyuncuların amacı rakip hücumu başladığı an bir an önce oyun kurucuyu veya topu tutan kişiyi yere düşürmektir.  Ama onlara ulaşmak için rakip takım oyuncularını geçebilecek kadar hızlı ve geçerken de düşmeyecek kadar güçlü olmalıdırlar.

Çizgi Arkası (Linebackers): Karşı takımın koşucularını ve oyun kurucusunu durdurmaya çalışan oyunculardır. Diğer savunma oyuncuları gibi ana görevleri, elinde top tutan oyuncuları durdurmaktır. Fakat öncelikle koşucuları durdurma görevini taşırlar. Bir koşucu gibi hızlı, çevik olmalı, ancak bunların yanında savunma yapabilmek için güçlü olmalıdırlar.

Açık Savunmacılar (Cornerbacks): Dış açıkların pas almasını engellemekle yükümlülerdir. Oyun içinde duruma göre defans oyuncuları gibi davranabilir ya da dış açıkları adam adama savunurlar. Hızlı, çevik, güçlü ve atletik olmaları gerekmektedir.

Güçlü/Serbest Savunma ( Safety): Savunma takımının en gerisinde yer olan oyunculardır. Hücum takımının oynadığı oyun türüne bağlı olarak çizgi oyuncusu veya açık savunmacı gibi davranabilirler. Genellikle önündeki oyuncular rakiplerini kaçırdığı zaman devreye girer. Savunmanın en arkasında durdukları için rakip hücumunu daha iyi görür ve takım arkadaşlarını yönlendirirler.

Özel Takım: Kickoff, field goal ve touchdown sonrası ekstra sayı gibi durumlarda sahaya gelirler. Her iki takımın da özel takımları karşılıklı olarak sahaya dizilir. Özel takımda yer alan üç farklı görevde oyuncu vardır.

Degajcı (Punter): Degaj ile top rakip takıma verilirken topu havaya diken oyuncudur. Bacakları çok güçlü ve esnek olmalıdır.

Vurucu (Kicker): Başlangıç vuruşlarında (Kickoff) ve field goal denemelerinde bu vuruşları yapan oyuncudur. Topu ayağıyla doğru yere ve uzaklığa isabetli bir şekilde göndermeye çalışır. Degajcı gibi güçlü bacakları olmalıdır ve aynı zamanda ayağını çok iyi kullanmalıdır.

Tutucu (Holder): Degajcı veya vurucu atış kullanırken topu tutmakla görevlidirler.

Returner: Vuruş yapan takımın karşısında sahada olur ve görevi topu yakalayıp rakip takımın gol çizgisine kadar topu taşımaktır. Bu görevi hızlı ve çevik oyuncular üstlenir.

Hazırlayan: Vefa Lisesi 151.dönem Atacan Özbay

Leave a Reply