Özel boyutlar 420×60 px

Spor, sosyal kaynaşma ve ‘fair play’, karşılıklı saygı ve hoşgörü gibi önemli değerlerin yaygınlaştırılması için etkili bir vasıta olabilir. Ancak spor bazen ırkçılığın ve ırk ayrımcılığının yapıldığı bir alan da olabilmektedir

Hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de küresel olarak 2018’de ırkçı eylemlerde görülmemiş bir artıştan sonra, 2019’da bazı iyi haberler geldi. Central Florida Üniversitesi Sporda Çeşitlilik ve Etik Enstitüsü (TIDES) tarafından yapılan araştırmaya göre, ABD’de spor, 2018’de 52 oyuncudan 2019’da sadece 25’e düştü. Bununla birlikte, uluslararası olarak, 2018’de 137’ye kıyasla 2019’da 131 olay gerçekleşti.

2019’da TİDES’e göre, uluslararası belgelenmiş ırkçı eylemlerin büyük bir kısmı profesyonel futbol maçları sırasında meydana geldi. 2019’daki 131 ırkçı eylemin 81’i (% 62), dünyanın en popüler ve en çok oynanan sporu olan futbolla ilgiliydi. Bu 81 oluşumun çoğu (% 89) Avrupa’da, özellikle İtalya ve İngiltere gibi dünya futbolunda güç sahibi ülkelerde ve Doğu Avrupa ülkeleri Bulgaristan, Karadağ ve Rusya’da gerçekleşti. Ayrımcılığın çoğu, bu ülkelerin İtalya’daki Seri A ve İngiltere’deki İngiltere Premier Ligi gibi en iyi liglerindeki rakip takımlardaki Afrikalı, Müslüman ve yabancı doğumlu oyunculara yönelikti.

Romelu Lukaku , Mario Balotelli ve Paul Pogba gibi oyundaki yıldızlar, 2019’da kendilerine karşı işlenen bireysel ırkçılık eylemlerini kamuoyuna açıkladı. Kasım ayında Balotelli, kulüp oyununu kalabalığın ırkçı tacizine hedef olmasının ardından Hellas Verona’ya karşı terk etmekle tehdit etti. Ekim ayında, İngiliz oyuncular Sofya’da Bulgaristan’a karşı düzenlenen Euro 2020 elemeleri sırasında taraftarlar tarafından sözlü olarak taciz edildi. Geçtiğimiz haftalarda Başakşehir-PSG maçında yardımcı hakemin Pierre Webo adlı oyuncuya yapılan ırkçılık ve kart gösterilmesi sahadaki bütün oyuncuların tepkisini çekti ve hepsi sahayı terk etti yaşanan bu olaylar ırkçılığın günümüzde bile bitmediğini gösteriyor. 

Uluslararası futbol dünyasında ırkçılığın rahatsız edici gerçekleriyle mücadele etmek ve daha fazla farkındalık yaratmak için çabalar olmuştur. Ekim ayında, İtalyan futbol federasyonu, rahatsız edici taraftarları tespit etmek için terörle mücadele operasyonlarında kullanılan gelişmiş dinleme cihazlarını kullanmayı düşündüğünü açıkladı.Kısa bir süre sonra, UEFA başkanı Aleksander Ceferin, uluslararası toplumun ırkçılıkla mücadele etme çabalarını alenen eleştirdi . FIFA liderleri, ırkçılıkla ilgili disiplin kurallarını artırdır. Gecen yıl aralık ayında, İngiltere Premier Ligi maçlarında ırkçı sözlü tacizin sürekli kurbanı olan Manchester United’ın Pogba’sı, bir maçın ısınması sırasında siyah beyaz bileklikler takarak bu konuya biraz farkındalık getirdi.

Irkçılık ve etkileri, 2019’da, özellikle birden fazla belgelenmiş ırkçı eylemi diğer spor branşlarında da görülmüştür. Günümüzde ırkçılık olayları gözle görülür bir şekilde azalsa da yine de son buldu diyemiyoruz.

Yıldız oyuncuların bu konularda konuşmaları önemli olsa da, bu yeterli değildir. Sporda ırkçılık ve ırk ayrımcılığı konusunda farkındalığı artırmalıyız. Yönetim organları ve kulüpler bu konuda adım atmalı ve bu nefrete bir son vermek için yöneticilerin harekete geçmesi gerekmektedir.

Bu olaylar hakkında geçmişten de örnekler verebiliyoruz.

Oscar Robertson siyahilere insan gibi davranılmadığı sürece sahaya çıkmayacağını belirtmiştir.

George Floyd’un öldürülmesi üzerine birçok spor dalında ırkçılık karşıtı eylemler ön plana çıkmıştır. NBA takımlarının maç başlamadan önce protesto yapması da örneklerinden biridir.

Hazırlayan: Vefa Lisesi 152.dönem Arda Kıvanç Dilber

Leave a Reply