Özel boyutlar 420×60 px

Snowboarding’e hepiniz hoşgeldiniz! Adrenalin severlerin ve macera tutkunlarının vazgeçilmezi olan snowboarding en eğlenceli ekstrem sporlarından birisi. Kısaca bir tanım yapacak olursak, kaykayın ya da sörfün karda yapılan hali diyebiliriz. Günümüzde oldukça popüler olan bu kış sporunu gelin tarihiyle, teknikleriyle, ekipmanlarıyla ve çok daha fazlasıyla inceleyelim.

Snowboarding’in tarihçesi kayak kadar eskilere dayanmıyor. 1960’lı yıllarda temelleri atılan ve sürekli gelişim içinde olan snowboard tabi ki bir gecede olmadı. Sherman Poppin tarafından geliştirilen ve snowboard’un atası diyebileceğimiz Snurfer aynı kızaklarda olduğu gibi tahtanın önüne bağlı olan ip tarafından kontrol ediliyordu.

Snurfer ile ilgilenen ve yarışmalara katılan Jack Burton Carpenter da ayağını tahtaya sabitlemenin ona yön verirken kolaylık sağlayacağını düşünmüş ve ilk snowboard ortaya çıkmış. Carpetner’ın bulduğu yöntem çok popüler olunca bir fabrika kurmuş ve snowboard’u sürekli geliştirmiş. Asıl popülaritesini 1990’lı yıllarda kazanan snowboard, kış sporları endüstrisinin sektörel yaklaşımı ile bugünkü halini almış. 1998 yılında Japonya’da yapılan olimpiyat dalları arasına giren snowboard bu vesile ile tüm dünyaya oldukça hızlı bi şekilde yayılmış.

Düşmekten asla korkulmaması gereken snowboard sporunda üç adet stil bulunur. Başlangıç seviyesinde olanlar için harika bir seçim olan Freestyle rahat bir hareket imkanı sunar.

Ağırlıklı olarak profesyonel kayakçılar tarafından kullanılan Freeride ise serbest stile göre biraz daha dikkatli olunması gereken bir tarzdır. Hızlı kayış ve esnek hareketlere olanak sağlar.

All Mountain ise hızda sınır tanımayan, kondisyonuna ve manevra kabiliyetine güvenenlerin stilidir.

Snowboarding’de kullanılan her bir ekipman ayrı bir önem taşır. Mesela gözlük size önemsiz gelebilir fakat gözlük sürekli gördüğünüz parlak beyaz tonunu hafifleterek sağlıklı bir görüş imkanı yaratır ve yağan kardan korur. Ayrıca snowboarding’e özel ekipmanlar normalleri ile karıştırılmamalıdır. Örneğin snowboarding montu normal montlara göre, bel hareketlerini dikkate alarak gerekli esneklik imkanını bize sunabilmelidir. En önemli konulardan biri olan tahta seçimine gelecek olursak, dikkate almamız gereken bazı faktörler var. İlk olarak kadın, erkek ve çocuklara göre özel tahtalar bulunur. İkinci faktörümüz ise kilodur. Kilomuza uygun uzunlukta tahta seçmek iyi bir kayak için çok önemlidir.

Tahtaların şeklini belirleyen son etken ise kayma stilidir. Freestyle tahtaları yumuşak, kısa ve manevra kabiliyeti yüksek tahtalardır. Her iki ucu da birbirine simetriktir ve iki yöne de kayma şansı tanır. Freeride tahtalar, kuyruklu ve burnu biraz yukarıda tahtalardır. Her çeşit arazi ve kar şartlarında kayak yapma olanağı sağlar. All Mountain tahtaları ise diğer tahtalara oranla en sert ve en dar olanıdır. Kendi içinde ikiye ayrılan bu tahtalar sıkı ve ezilmiş pistlerde ince dönüşler, hızlı kayaklar için uygundur.

Freestyle
Freeride
All Mountain

Peki her şey tamam da, nerede yapılır bu snowboarding? Aslına bakarsak ülkemizin dört bir yanında snowboarding hizmeti veren bir çok turizm merkezi var. Uludağ, Kartepe, Erciyes, Palandöken, Sarıkamış ve Saklıkent gibi eşsiz atraksiyonlar bu iş için mükemmeldir. Ayrıca dünyada da İtalya, Fransa, Romanya ve Avusturya gibi ülkelerde aynı hizmet sunulmakta.

Bütün bu öğrendiklerinizden sonra siz de snowboarding’e ilgi duymaya başladıysanız endişelenmeyin. Komitemiz tarafından geleneksel olarak düzenlenen gezilere katılabilir ve snowboarding’i doya doya yaşayabilirsiniz.

Hazırlayan: Vefa Lisesi 152.dönem Barış Yüce

Leave a Reply