Özel boyutlar 420×60 px

Adı ve soyadı ile bütünleşmiş, hem çetin hem yılmaz bir süper kahraman!

1956 Ankara doğumlu olan Çetin Yılmaz, evli ve bir çocuk babasıdır.

Ortaokulu TED Karabük Koleji’nde, Liseyi Ankara Yükseliş Koleji’nde bitirerek ODTÜ Sosyoloji Bölümünden 1980 yılında mezun olmuştur.

2010-2014 yılları arasında Anadolu Efes Basketbol Takımının Teknik Koordinatörlüğünü yürütmüş olan Çetin Yılmaz; Ülker Basketbol Takımı 7 sezon, Fenerbahçe Basketbol Takımı 5 sezon, Çukurova Basketbol Takımı 5 sezon, ODTÜ Basketbol Takımı 8 sezon olmak üzere uzun soluklu olarak Türkiye’nin önde gelen basketbol takımlarını çalıştırmıştır. Ayrıca; Tuborg, Beykoz ve BJK de çalıştırdığı basketbol takımları arasında yer almaktadır.

Bu takımların dışında; Basketbol A Milli Takım Baş Antrenörlüğü, Ümit Milli Takım Baş Antrenörlüğü ve A Milli Takım Yardımcı Antrenörlüğü yapmıştır.

Türkiye’nin basketbol kariyerinin en ışıltılı 2-3 koçundan biri olmasının, 12 dev adamın liderliğini yapmasının ve bunlar gibi birçok başarısının hiç de tesadüf olmadığını hayat hikayesini ve vazgeçmeyişini dinledikten sonra anladım. Daha 15-16 yaşlarında katıldığı ODTÜ basketbol seçmelerinde 1.65 m  boyu ve sergilediği performans nedeniyle elenmesinden sonra vazgeçmeyip ardından ömrünün 40 yılını basketbola adayan Çetin Hoca sahnede bile halen ilk günün heyecanı, neşesi, disiplini, hırsı, alçakgönüllülüğü, beyefendiliği ile duruyor. Yaptığı şeye o kadar bağlı ve o kadar zevk alıyor ki verdiği seminerlerde nasıl başladığını, bir anda kendini nasıl saha da bulduğunu anlatmaya başlayınca kendinden geçiyor o anları sanki hala yaşıyormuş gibi anlatıyor.

Çetin Hoca’nın bizlere söylemek istediği şey:

 “Eğer hedefinize ulaşmak istiyorsanız, istediğiniz şeyi başarmak istiyorsanız bu hayatın bana öğrettikleri bunlardır” dediği şeyler ise:

1- Çok çalışmak.

2- Dürüst olmak. Güvenilir olmak.

3- Sürekli değişen, farklılaşan dünyaya adapte olmayı bilmek.

4- Kendinizi geliştirmek. Bu da iki şekilde oluyor; birincisi eleştirileri dinlemek, ikincisi ise özeleştiri yapmak.

5- İşinizi iyi bilmek. İstediğiniz şeyi takip etmek, o alan ile ilgili her şeyden haberdar olmak.

Hazırlayan: Vefa Lisesi 153.dönem Afra Adak

Leave a Reply