Özel boyutlar 420×60 px

Yuzuru Hanyu, 1994 doğumlu Japon bir buz patencidir. Olimpiyatlardaki ve Japon Ulusal Artistik Patinaj Şampiyonalarındaki başarılarıyla bilinmektedir.

2013 yılından beri dünya sıralamasında birinci olan Yuzuru Hanyu, çoğu kişinin aklında en iyi artistik patenci olarak belirir. Fakat bu kadar ün kazanmasının ve bu kadar sevilmesinin nedenleri arasında reddedilemez başarılarının yanında karakterinin ne kadar sevilebilir olması da yatmaktadır. Yerine göre sevimli yerine göre ciddi olabilen ve yaptığı şeyi büyük bir hevesle yapan Hanyu; performanslarını izleyenleri sadece hareketlerinin mükemmelliği ile değil, onları yaparken hissettirdiği duygular ile de içine çekmeyi başarmaktadır.

4 yaşında paten kaymaya başlayan Hanyu, televizyonda Rus patenciler Aleksey Yagudin ve Yevgeny Plushchenko’nun düellosunu izledikten sonra paten kaymaya karşı daha ciddi ve rekabetçi bir bakış açısı kazanmıştır. Bunun sonrasında gençler grubunda çıktığı ilk uluslararası yarışma olan 2008-2009 ISU Junior Grand Prix yarışmasına katılmıştır. Ancak 4 yaşından 13 yaşına kadarki süreçte de birçok yerel yarışmada birincilik elde etmiştir.

İlk uluslararası birinciliğini 2009-2010 Junior Grand Prix yarışmasında kazanmış ve birincilik aldığı birçok yarışmanın ardından 2013-2014 sezonunda kış olimpiyat oyunlarında altın madalyayı alarak ün kazanmıştır. Aynı yıl Dünya artistik Patinaj Şampiyonası’nda da ilk birinciliğini kazanmıştır.

Toplamda iki kere Olimpiyat, iki kere Dünya, dört kere de Grand Prix Finalleri şampiyonu olmuştur. Kariyeri boyunca on dokuz tane dünya rekoru kırmış ve Olimpiyatlarda artistik patinajda altın madalya kazanan ilk Asyalı erkek olmuştur. Kırdığı tüm bu rekorlar ve kazandığı başarılar ile paten tarihine inkâr edilemez şekilde adını yazdırmıştır.

Hazırlayan: Vefa Lisesi 152.dönem Defne Hangişi

Leave a Reply