Özel boyutlar 420×60 px

      Son yıllarda her sporda ve neredeyse her spor müsabakasında kullanılmaya başlanan,farklı sporlarda farklı isimlere sahip olan,Futbolda VAR (Video Hakem Sistemi),Voleybolda GDS (Görüntülü Değerlendirme Sistemi),Olimpiyatlarda ve At Yarışlarında (fotoğraf finişi) isimleri ile geçen bu teknoloji,sporda hakem hatalarını en aza indirmeyi,ve sporun kalitesini arttırmayı hedeflemektedir.Gelin çağımızın yeni teknolojisinin tarihine hep beraber bakalım.

     Bir at yarışında bir fotoğraf finişinin ilk belgelenmiş kullanımı 1881’de oldu. Fotoğraf, resmi yarış derneği fotoğrafçısı Ernest Marks tarafından Plainfield, NJ’deki bir pistte çekildi Kameralar, yeni sinema filmiyle birlikte 20. yüzyılın başlarında da kullanılmaya devam etti. Olimpiyatlarda ise ilk olarak 1912 Stockholm Olimpiyatlarında kullanıldı.Ayrı olarak 1912 Stockholm Olimpiyatları Türk bayrağının yer aldığı ilk Olimpiyattır.

     Fotoğraf finişi teknolojisinin ilk zamanlarında kameranın  yatay panjurları nedeniyle, yolun içindeki bir at filme çekilirken, dışarıdaki bir at hala hareket halindeyken, genellikle dışarıdaki atı sürünün önünde sayan görüntüler yaratıyordu.Bu da yanlış kararlara sebep oluyordu. Atlara bahis oynamak 1930’larda ve 40’larda giderek daha fazla öne çıktıkça,daha doğru sonuçları elde edebilmek için fotoğraf finişi teknolojisinin geliştirilmesi gerektiği ortadaydı.

1937’de Lorenzo del Riccio, geleneksel yatay deklanşör yerine tek bir dikey yarık kullanan “şeritli kamera” adlı bir kamera geliştirdi. Kaliforniya’daki Paramount Stüdyoları’nda ses ve renk mühendisi olan del Riccio, cihazı mükemmelleştirmeyi başardı, böylece ürettiği görüntü, sabit bir noktada farklı konumları göstermek yerine, zaman içinde farklı noktaları sabit bir yerde gösterdi. İlk olarak California’daki Bing Crosby’nin Del Mar Turf Kulübü’nde bir at yarışında kullanılan icadı, daha sonra Scientific American’ın Ocak 1941 sayısında yer aldı.Günümüzde dijital kameralar kullanılıyor olsa da,del Riccio’nun o dönemde yaptığı bu teknolojik gelişme at yarışı izleyenlere güven verdi ve at yarışlarının popülerliğini korumasına yardımcı oldu.

     Voleybolda bu teknoloji ülkemizde 2015 yılında kullanılmaya başlanmıştır,ancak Voleyboldaki GDS (Görüntülü Değerlendirme Sistemi) diğer sporlardan farklı şekilde kullanılmaktadır.Voleybolda takım koçları GDS talep hakkına sahiptir.Ve ülkemizde bu teknoloji başarı ile kullanılmaktadır.2015-2016 sezonunda yapılan itirazların yüzde 41’inde hakemlerin kararları değişti.Sadece bu istatistik sayesinde bile bu teknolojinin ne kadar başarılı ve efektif olduğunu görebiliyoruz.

  Futbolda ise Video Hakem Uygulaması,karşılaşma devam ederken maçın orta hakeminin karar vermekte güçlük çektiği bir pozisyonda ya da pozisyonlarda, bir başka hakemin ya da hakemlerin pozisyonun tekrarını video aracılığıyla izlediği ve orta hakeme yardımcı olduğu sisteme denmektedir.Futbol’da profesyonel kategoride ilk olarak 2018 Dünya Kupasında Rusyada kullanılmaya başlanmıştır.

    Bu teknoloji gün geçtikçe hem kendini geliştirmekte hem de sporun kalitesini arttırmaktadır.

Hazırlayan: Vefa Lisesi 152.dönem öğrencisi Talip Emre Karaer

Leave a Reply