Özel boyutlar 420×60 px

 Daha 20 yaşındayken tarihte ilk kez 3’lü axel atmayı başaran ABD li unvanını kazanan Tonya Harding çok yetenekli bir patenci olmasının yanı sıra medyatik bir figürdü. 90’lı yıllarda adından rakibi Nancy Karrigan’ı sakatlaması için adam tuttuğu söylentilerinden ötürü çok bahsedildi ve bunun için çok ağır cezaya çarptırıldı. Tonya Harding’in hayatını sadece magazinsel yönüyle değil, çocukluğundan itibaren işleyen bu filme biraz yakından bakalım.

 Başrollerini Margot Robbie, Sebastian Stan ve Allison Janey in paylaştığı ‘’I, Tonya’’yı Craig Gillespie yönetmiştir. Filmin müzikleri sahneyi deneyimlemenize çok yardımcı olur, ses kalitesi ve müzik seçimleri mükemmeldir. Hikaye anlatımı bizzat gerçek karakterlerin röportajlarının sekanslarıyla destekleniyor. Görüntü, 90’lardan fırlama gibidir. Karakterlerin arada 4. Duvarı yıkması bile filme ayrı bir hava katmıştır. Ses, müzik ve oyunculukla birleşince de ortaya keyifli bir yapım çıkmıştır.

 Margot Robie’nin hayat verdiği Tonya Harding, küçük yaşlarından itibaren annesi tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalıyor. Eşini sığınacak bir liman olarak görmesine rağmen ondan da aynı davranışı görüyor. Buz patenindeki başarısına rağmen onu yeterli görmeyen annesi ve hakemlere kendini kanıtlama uğraşıyla geçiyor bütün kariyeri. İlk kez yarışmada 3lü axel yaptığında o zamana kadar alınmış en yüksek skorlardan birini alıyor ve birinci oluyor. Medyanın Tonya’yı sevdiği sevdiği kısa zamanlardan birini yaşıyor. Hayatı boyunca 1 kez Amerik şampiyonu, 2 kez olimpiyat şampiyonu ve 2 kez skate Amerika şampiyonu olmuştur.

 Başarılı bir kariyeri olmasına rağmen aile hayatı hiç öyle değil. Eşinden boşanıyor tekrar bir araya geliyor vs ve bunların hepsi kayışını etkiliyor. Tonya nın asıl magazine konu olması ve ömür boyu kayamama cezası alması ise Nancy Kerrigan ın diz kapağına yapılan saldırının planlanmasında rolü olduğunun düşünülmesi. Film bilerek yapılmış çelişkilerle dolu ve seyirci olarak neye inanmanız gerektiğine şaşırıyorsunuz. Tonya ya göre onun bu saldırıdan hiçbir zaman haberi olmadı ancak mahkeme onu suçlu buluyor ve bahsettiğim gibi kaymama cezası veriyor. Filmin sonunda Tonya hayatını boksör olarak kazanıyor.

Hikaye üzücü olsa da kara komedi tarzında aktarılmış. Filmin komik olmadığını söyleyecek biri var mıdır sanmam. Hatta margot Robbie ye Film Eleştirmenleri En İyi Komedi Filmi Kadın Oyuncusu Ödülü kazandırmıştır. Kendinizi oyunculuklarda kaybedebiliyorsunuz. Özellikle Margot Robbie nin Tonya karakterine tam anlamıyla bürünmüş olması, eşsiz performansı ona Altın Küre adaylığı getirmiştir.

Mükemmel oyunculuğuyla Allison Janney(Harding in annesi)’e en iyi yardımcıkadın oyuncu Oscar ı verilmiştir. Oyunculuklar, ses, görüntü ve hikayesiyle gerçekten kaliteli bir film. Spor, biyografi ve kara komedi tarzı filmleri izlemeyi sevenlere kesinlikle öneririm. 

Hazırlayan: 152.Dönem Esmanur Güvenç

Leave a Reply