Özel boyutlar 420×60 px

 Dirk Nowitzki, 19 Haziran 1978’de Almanya’da dünyaya geldi.  Sporcu bir aileden gelmektedir. 

15 yaşında basketbol oynamaya  başlamıştır. Alman basketbolcu  Holger Geschwindner tarafından  yetenekleri keşfedilince beraber çalışmaya başladılar.  16 yaşındayken DJK Würzbug kadrosuna girmeyi başardı.  Burada oynarken Alman milli takım antrenörü Dirk Bauermann Nowitzki hakkında “Dirk Nowitzki son 10 belki de 15 yılın en büyük Alman basketbol yeteneği.” İfadesini kullandı. 1997’de Nike “Hoop Heroes Tour” kapsamında NBA starlarına karşı oynadı. 1988’de ise Nike Hoop Summit maçına seçildi. Maçta iyi performans gösteren Dirk Nowitzki’yi NBA takımları kadrosuna katmak istedi.

  NBA’de ilk senesinde kötü savunma performansıyla eleştiri aldı. Mavericks o yıl playoff oynayamadı. 2. Yılında Nowitzki’nin istatistiklerinde ciddi artışlar görüldü. Bu sene 2.13 boyuyla NBA All-Star Üçlük Yarışmasına katıldı ve 2. oldu. Mavericks bu sene de playoff yapamadı.2000-2001 sezonunda ise 1990 yılından sonra 5. Sıradan playoffa giren Mavericks 2.turda elendi. Playoff maçlarında Nowitzki hasta olmasına rağmen oynarken çarpışma esnasında dişi kırıldı. Yeni sezon öncesinde Mavericks’le 6 yılda 90 milyon dolarlık sözleşme imzaladı ve en çok kazanan 2. Alman sporcu oldu. Bu sezonda en iyi 2. beşe seçildi. Ancak bu senede playoffa kalmalarına rağmen yine şampiyon olamadılar. Sezon sonunda Dirk Nowitzki Gazzetta dello Sport tarafından “Yılın Avrupalı Basketbolcusu” seçildi. 2002-2003 sezonunda da bir kez daha “Yılın Avrupalı Basketbolcusu” ödülüne layık görüldü. Kariyerinde ilk kez yılın beşine seçilmesi ise 2004-05 sezonunda oldu. Bu sezonda da Phoenix Suns tarafından elendiler ve Nowitzki yine yüzük alamadı. Bir sonraki sezonda yine en iyi beşe seçildi. Fakat finallerde Miami Heat’e yenilerek bir kez daha şampiyonluk fırsatını kaçırdı. MVP ödülünü alması ise 2006-07 sezonunda oldu. Böylelikle MVP ödülünü alan ilk Avrupa doğumlu basketbolcu oldu. İlerleyen sezonlarda Mavericks tarihinin en çok sayı atan oyuncusu oldu. Tekrar NBA sezonun en iyi beşine girdi. Dirk Nowitzki 2010’da serbest kaldı ve Maverciks’le 4 yıllık bir kontrata imza attı. 2010-11 sezonunda Miami Heat’i mağlup eden Dallas Mavericks şampiyonluğu elde etti . Dirk Nowitzki ilk yüzüğünü kazandı. Ayrıca bu sezonda 11. All-Star maçını oynadı. 2012-13 sezonunda 25.000 sayı barajını aştı.Bu sezonda 12 yıllık playoff serisi bozuldu.  Şu anda Nowitzki tüm zamanların en çok skor üreten 9. Oyuncusudur. NBA kariyerinin yanında milli takımla beraber de başarılar elde etmiştir. 2002’de FİBA Dünya basketbol Şampiyona’sında  bronz madalya 2005 Avrupa Basketbol Şampiyona’sında gümüş madalya kazandı aynı zamanda MVP seçildi.

  Dirk Nowitzki 2019’da basketbol kariyerini sonlandırdı. Kariyerinde birçok başarıya imza atan Nowitzki’nin NBA kariyerinde 1 şampiyonluğu kazanmış ve 14 kez playoff oynamıştır. Kendisi en iyi avrupalı basketbolcu olarak anılmaktadır.

Hazırlayan: Vefa Lisesi 151.dönem öğrencisi Kutay Sancı

Leave a Reply