Özel boyutlar 420×60 px

Jimmy Butler, 14 Eylül 1989 yılında Texas Eyaleti’ndeki Houston Şehri’nde, Tomball isimli küçük bir kasabada dünyaya geldi. Butler’ın hayatı o dönemde şimdiki gibi göz kamaştırıcı değildi. Babası, Butler ufak bir bebekken onları terk etti. Babasını hayatında hiçbir zaman göremedi. Butler, annesiyle birlikte Tomball Kasabası’nda yoksulluk içinde büyüdü. Kendisi 13 yaşına geldiğinde biyolojik annesi Londa Butler, Jimmy’i artık evinde istemiyordu. Daha 13 yaşında ergenliğine yeni girmiş bir çocuk olarak annesinden ”Dış görünüşünü beğenmiyorum, gitmek zorundasın.” sözlerini işiterek bir kaldırım kenarına atılmış oldu. Butler lise yıllarına kadar hayatını sokakta ya da birkaç haftada bir başını sokabileceği bir yerde kalarak geçirdi. Arkadaşlarından aldığı desteklerle her arkadaşında iki-üç gün kadar kalabiliyordu. ABD’de ergenlik yaşında çoğu insan evsiz kaldığında kötü alışkanlıklara başlar ama Jimmy tek çıkış yolu olarak gördüğü basketbol aşkına sımsıkı sarılmıştı.

Lise yıllarında gelecekteki en iyi arkadaşı olacak olan Jordan Leslie ile tanıştı. Leslie, Amerikan futbolu oynayan bir çocuktu. Bir Yaz Ligi maçından sonra Butler’a üçlük yarışmasında meydan okudu. Üçlük yarışmasından sonra ikili yakın arkadaş oldu. Leslie, Butler’ı bilgisayar oyunları oynamak ve gece birlikte kalmak için evine davet etmeye başladı. Bu andan itibaren Butler’ın hayatı tamamen değişti. Sonunda kalacak bir ev bulmuştu. Leslie’nin annesi Michelle Lambert, Leslie’nin üvey babası ve 4 kardeş ile birlikte birkaç ay boyunca evde kaldı. Michelle Lambert, Jimmy için bir anne figürü oldu. Lambert, Butler’ı liseden sonra üniversiteye gidip hayatı için bir şeyler yapmasına en büyük destek çıkan isim oldu. Butler, hayatında anne şefkati gösteren birini buldu. Butler, Tomball Lisesi’nde çok iyi işler başardı. İlk senesinde 10 sayı ortalamayla oynayan Butler, ikinci yılında kaptan olarak 19.9 sayı, 8.7 ribaund ortalamalarıyla oynadı. Bu ortalamalarla lisede yılın en değerli oyuncusu seçilen Jimmy Butler, basketbol kariyerine hızlı bir giriş yaptı. Liseye girdiği ilk yılda basketbol takımına seçilmeyen çocuk son yılında takımın kaptanı olmuş ve basamakları birer birer tırmanmaya başlamıştı.

Liseden mezun olduktan sonra Butler’ın bir sonraki durağı Milwaukee’deki Marquette Üniversitesi oldu. Üvey annesi Lambert’in isteği üzerine Marquette üniversitesi Butler’ın tercihi oldu. Üç yıllık kolej kariyerinin ilk senesinde 5.6 sayı, 3.9 ribaund ortalamalarıyla oynadı. İkinci senesinde performansını arttıran Jimmy, 14.7 sayı, 6.4 ribaund ortalamalarını tutturdu. Üçüncü senesinde ise 15.7 sayı, 6.1 ribaund, 2.3 asist ortalaması vardı. Butler kolejde öyle bir koç ile tanıştı ki, bu koç, Butler’ın hırslı bir oyuncu olmasını sağladı. Ünlü Marquette koçu Buzz Williams, Butler’ın kendini zorlaması ve daha sıkı çalışması için gerekli motivasyonu sağlıyordu. Butler’ı ilk gördüğünde ”Berbatsın!” diyerek onu bunalıma sokmuştur. Butler hayatının bir darbesini de bu koçtan aldı. Butler’ın ilk yılında, onun sıradan ortalama bir oyuncu
olduğunu düşünen koç, ona çok takıntılı bir davranış sergiliyordu. Antrenmanlarda her hata yaptığında çok fazla üzgün olan Butler, bu konuda kendisini suçluyordu. Yaz çalışma kampı sırasında çok fazla antrenman yapmaktan bunalıma girmişti. Bu kampta oyuncuların hiçbir şekilde telefon ve televizyon kullanımına izin verilmezken, aynı zamanda oyuncuların dışarı çıkılmasına da izin verilmiyordu. Jimmy, Buzz Willams’ı babası gibi görüyordu. Hiç görmediği babası onu terk edip bütün bu zorlukları kendisine yaşatırken, kolej koçu da kendisine zorluklar yaratıyordu. Butler’a hayat her darbe vurduğunda daha çok hırslanıp karşı koyuyordu.

Üniversite kariyerini istediği yerde tamamlayamayan Butler NBA’de oynama şansını zora soktuğunu düşünüyordu. 2011 yılında NBA seçmeleri zamanı geldiğinde Butler’ın koçu Willams ile üç NBA takımı kendisinin çalışma azmi ve potansiyeli hakkında görüşme gerçekleştirdi. Bu takımlar Clippers, Celtics ve Bulls‘tu. Bu üç takım Butler’ı seçme konusunda isteksiz olmasına rağmen 1. tur 30. sırada Bulls tarafından draft edildi. Şuan Başarılı basketbolcu kariyerini Miami Heat’de devam etmektedir.

Hazırlayan: Vefa Lisesi 153.dönem öğrencisi Kerem Çetin

Leave a Reply