Özel boyutlar 420×60 px

Satranç boksu nedir? Hem beyin hem de bilek gücü ile yapılan sıra dışı bir spordur. Satranç boksörleri bu sporun felsefesini bir hayatta kalma mücadelesi olarak ifade eder. Bu sporda başarılı olmak için sadece çok iyi boksör veya sadece çok satranç oyuncusu olmanız yeterli olmaz. Başarılı olmak için her iki sporu da dengeli bir şekilde götürebiliyor olmanız oldukça önemlidir. Satranç boksu maçlarında, boks raundunda bir adrenalin patlaması yaşarsınız ve nabzınız 160’ın üzerine çıkar. Ardından bir anda kendinizi satranç masasının başında hamle düşünürken bulursunuz. Hemen sakinleşip hata yapmadan rakibinizi bu kez masada yenmeye çalışırsınız. Eğlenceli sporlar arasında yer alan satranç boksunun profesyonel müsabakalarına katılabilmeniz için 17 ile 35 yaş arasında olmanız ve herhangi bir sağlık probleminizin olmaması gerekir. Ayrıca en az 50 defa amatör olarak yakın dövüş veya boks müsabakası yapmış olmanız da önemlidir. Satranç için kriter ise minimum 1800 Elo (Uluslararası Kuvvet Derecesi) puanlı bir oyuncu olmanızdır. Amatör olarak bu sporu yapmak için ise herhangi bir kısıtlama yoktur.

Bu sporda toplam 11 raunt vardır. 6 raunt satranç oynanır kalan 5 rauntta ise boks maçları yapılır.

Kurallar:

  1. Maç bir ondan bir diğerinden şeklinde önce satranç ile başlar daha sonradan boks ile devam eder.
  2. Her satranç raundu dört dakika, her boks raundu üç dakika olmak üzere toplamda otuz dokuz  dakika sürer.
  3.  Her raunt arasında yarışmacılara üstlerini değişebilmesi için birer dakika molalar verilir.
  4. Her oyuncunun satranç rauntlarında hamlelerini yapabilmek için toplam on ikişer dakikaları vardır.
  5. Satrançta mat olan ya da süresini geçiren , boksta ise nakavt olan ya da hakem kararı ile yenik ilan edilen ya da her iki oyundan birinde maçtan çekilen oyuncu maçı kaybeder.
  6. Eğer satranç maçı berabere biterse , boks maçında daha iyi puan alan kazanır. Ancak boks maçında da beraberlik olursa satranç maçında siyah olan takım maçı alır.

Türkiye’de Satranç Boksu:

İlk defa Mart 2019’da tanıtım turnuvası düzenlendi. Ülkemize yeni gelmiş olan bu spor yine de hızlıca federasyonlaşması oldukça dikkat çekici. Belki önümüzdeki günlerde liseler ve üniversiteliler arasında turnuvalar gerçekleştirilebilir.

Şampiyonluk:

 Birinci dünya şampiyonasından iki yıl sonra, ilk Avrupa Satranç Boks Şampiyonası 1 Ekim 2005’te Berlin’de gerçekleşti. ikincisi ilk Avrupa Satranç Boks Şampiyonu olarak. 2006 yılında 800’den fazla seyirci Zoran Mijatovic ve Frank Stoldt arasındaki dünya şampiyonası yeterlilik mücadelesi için Köln’deki Gloria Tiyatrosu’nu doldurdu. Afganistan’da 36 yaşındaki Frank Stoldt, rakibini  7. turda satrançta yendi. Frank Stoldt, 2006’da şampiyonluğa katılmaya hak kazandıktan sonra, Kasım 2007’de Berlin’de Amerikan David Depto’ya karşı hafif ağır ağırlıktaki birinci dünya şampiyonluğu şampiyonluğu için savaştı. Berlin’deki Tape Club’da etkinlik için 800’den fazla bilet satıldı ve bu da o tarihe kadarki en büyük satranç boksu şampiyonluğu oldu. Frank Stoldt 7. turda Depto’yu mağlup etti ve böylece Berlin’in satranç boks dünyasında ilk Alman dünya şampiyonu haline gelmesini sağladı.

Hazırlayan: Vefa Lisesi 152.dönem öğrencisi Tanya Yıldırım

Leave a Reply