Özel boyutlar 420×60 px

  Masa tenisi kısaca iki oyuncunun bir pinpon topunu birbirlerine karşılıklı olarak atıp masada tutmaya çalıştığı bir spordur. Herkesin hayatında bir kere de olsa oynadığı bu sporun ortaya çıkışı 1890’lı yıllara dayanmaktadır.  1926 senesinde Uluslarası Masa Tenisi Federasyonu, Türkiye Masa Tenisi Federasyonu ise 1966 yılında kurulmuştur. Sporun ilk ortaya çıktığı dönemlerde mantar toplar ve burgulu çubukların üzerine geçirilmiş parşömen veya ince deri kaplı raketler kullanılmıştır. Günümüzde ise tahtadan yapılmış bir gövdeye ve l kauçuk (plastik de olabilir) ile kaplı raketler üretilmektedir. Pütürlü ve düz olarak ikiye ayrılan bu raketlerden düz olanını bir atak oyuncusu iseniz, pütürlü olanları da bir defans oyuncusu iseniz rahatlıkla seçebilirsiniz!

  • Masa tenisi 5 set oynanılan ve bu 5 setten 3’ünü kazanırsanız kazanacağınız, her setin 11 sayı olduğu bir oyundur. Her 2 sayıda servis atan kişi değişir ancak 10-10 olduktan sonra birer sayıda bir değişir. Her yeni sette yerler değişir ve 2 seti siz 2 seti rakibiniz aldı ise 3. sette herhangi bir oyuncu 5 sayı kazandıktan sonra yerler değişir.

 MASA TENİSİ TERİMLERİ

Servis: Topu raket ile atıp başlatmadır, her 2 sayıda bir servis sırası karşı tarafa geçer. Güzel bir servis ile rakibinizden sayı kazanabilirsiniz!

Ralli: Topun masa üstünde kaldığı süredir.

Backhand: Raketin dış kısmı ile vuruş.

Forehand: Raketin iç kısmı ile vuruş.

Kesme: Servis veya kesmeye karşı yapılan ,defans yapmak istediğiniz zamanlarda kullanabileceğiniz, bir vuruştur.

MASA TENİSİ KURALLARI

Masa tenisinin kurallarından bahsedelim biraz da!

  • Elinizi ve bedeninizi masaya değdirmemek.
  • Servis kullanacak iken topu en az 15 cm havaya atmak ve avucunuzun topu saklamaması.
  • Servis atarken top fileye değip fileyi geçtiğinde servisi tekrar kullanmak. (Bu kimseye puan kazandırmaz veya kaybettirmez. Bu durum olduğunda rakibiniz veya hakeminiz ‘let’ der.)
  • Topun fileden karşı tarafa geçtiğinde masaya sadece 1 kere çarpması ve raketle sadece 1 defa vurulması.

Çiftler Karşılaşması

Çiftler karşılaşması 4 kişi ile oynanılan ,2 kişi sizin ve 2 kişi rakibinizin takımından olmak üzere, topun çaprazdaki oyuncuya atılmasıyla oynanılır.

Ekipmanlar

  • Masa – 2,74 m uzunlukta ve 1,525 m genişlikte, yerden 76 cm yükseklikte olmalıdır.
  • Raket
  • Top – çapı 40 milimetre, küre şeklinde ve ağırlığı 2.7 gram olmalıdır.
  • File

Hazırlayan: 152. Dönem Eylül Uymaz

Leave a Reply