Özel boyutlar 420×60 px

Tüm dünyayı etkisi altına alan, pek çok alanda dijitalleşmeye yol açan Covid-19 salgını sürecinde spor dünyası da çok etkilendi. Pandeminin spora en olumsuz etkisi, spor müsabakalarının seyircisiz oynanması oldu. Ama geçtiğimiz aylarda, spor müsabakaları da dijitalleşmeye ayak uydurmaya başladılar. Türk basketbolu için önemli takımlardan biri olan Anadolu Efes Spor Kulübü, taraftar desteğini tribünlere tekrardan taşımak için bu soruna yenilikçi bir çözüm geliştirdi: “Dijital Tribün”. Gerçekleştirdiği Anadolu Efes Stüdyo yayınları ile basketbolseverlerin evlerine konuk olan Anadolu Efes Spor Kulübü,  maç günü deneyiminde bir ilke daha imza atarak taraftarlarını dijital olarak Sinan Erdem Spor Salonu’na taşıdı.

 “Anadolu Efes Spor Kulübü Dijital Tribünü” projesi, 17 Kasım 2020 de oynanan Anadolu Efes – Bayern Münih karşılaşmasında gerçekleştirildi. Microsoft Türkiye destekleriyle gerçekleşen başarılı projede yaklaşık 200 konuğa yer verildi. Kulüp, şanslı taraftarlarına maç heyecanını “dijital tribünler” ile yaşama fırsatını sundu. Maç esnasında “tribün heyecanına +1 olma” fırsatını elde eden Anadolu Efesliler, Anadolu Efes mobil uygulaması üzerinden yapılan kampanyaya katılarak ya da Instagram’da paylaşılan içeriğin altına ‘Dijital Tribün’de olmalıyım çünkü ….’  ifadesi ile en yaratıcı sebebi paylaşan kişiler arasından seçildi.

Anadolu Efes Spor Kulübü, konuklarına bu karşılaşmayı dijital olarak salonda izleme fırsatını vermiş olduğu projede, günümüzde popüler bir toplantı uygulaması olan Microsoft Teams’i tercih etti. Basketbolseverler, beIN Sports ve Microsoft Teams desteğiyle tribünde takımlarının görüntüleri ve tezahüratları ile destekleyebilme fırsatı elde etti. Evlerinden maçı izleyen seyircilerin görüntüleri, Microsoft Teams uygulamasının “Together” özelliği sayesinde dijital olarak sahadaki taraftar tribünlerine yerleştirilen dev ekranlara yansıtıldı. Özellikle çok sayıda kişinin katıldığı görüntülü toplantılarda verimi arttırmak ve etkileşimi yükseltmek amacıyla pandemi döneminde uygulamaya eklenmiş bir güncelleme olan “Together” özelliği, Türkiye’de ilk kez bir spor karşılaşmasında taraftarları dijital olarak tribüne taşımak için kullanıldı.

Bu başarılı projenin maç sırasında oyunu olumsuz etkilemesini önlemek ve oluşabilecek aksiliklerin önüne geçmek için öncesinde uzun bir hazırlık sürecine girişildi. Yaklaşık 2 ay süren hazırlık sürecinde katılımcıların sorunsuz ve keyifli bir deneyim yaşayabilmeleri için yaklaşık 100 den fazla kişi görev yaptı. 27.5 metreye 3 metre olan led ekranlara yansıtılan görüntü için 7 kilometrelik kablolar kullanıldı. Canlı moderasyon ekibinde görev yapan 20’ye yakın çalışan sayesinde maç günü deneyimini dijitalleştiren yüzlerce basketbolsevere canlı yardım hizmeti sunumu da ihmal edilmedi.

Karşılaşma sonrasında Anadolu Efes Spor Kulübü Dijital Tribünü’nde yer aldıkları için çok mutlu olduklarını söyleyen basketbolseverler, sosyal medyada unutulmaz bir maç deneyimi yaşadıklarını paylaşmayı unutmadılar. Anadolu Efes Spor Kulübü taraftarlarını mutlu etmeye ve ilklere imza atmaya önümüzdeki dönemde de devam edeceğini açıkladı ve tüm Fan Club üyelerini Anadolu Efes Spor Kulübü Dijital Tribünü kampanyalarına katılmaya davet etti.

Hazırlayan: Vefa Lisesi 151.dönem öğrencisi Öykü Dönmez

Leave a Reply