Özel boyutlar 420×60 px

Psikoloji, genel tanımıyla insan davranışlarının ve zihinsel süreçlerinin sistematik ve bilimsel olarak incelenmesidir. Günümüzde psikolojinin bulgularından, çok değişik alanlarda yararlanılır. Eğitim, tıp, endüstri, ekonomi alanlarında psikolojik bilgilerin kullanımı, insanların daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Peki, konu spor olduğunda insan psikolojisi nasıl çalışır?

 Spor psikolojisi, sporcuların en iyi düzeyde performanslarını sağlamak için gelişimlerini ve sosyal yönlerini ele alır. Aynı zamanda psikolojinin, sporcuyu performans açısından nasıl etkilediğini de inceler. Sporun, insan vücudu üzerinde fiziksel etkileri gibi zihinsel etkileri de fazlasıyla vardır. Motivasyon ve fiziksel enerji arasında da doğru orantı söz konusudur. İşte burada spor psikolojisi devreye girer. Birçok sporcu müsabaka anlarında üzerlerinde fazlasıyla baskı hisseder ve strese girer. Bu durumla başa çıkamama söz konusu olduğunda ise performans düşüklüğü kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden bir sporcu kas gücünü ve kondisyonunu artırmak için her gün nasıl antrenman yapıyorsa psikolojik sağlığı için o süreç içinde kendine bir o kadar dikkat etmek zorundadır. Duygu ve akıl sürekli olarak birbirini etkileyen durumlardır. Bu sadece sporcular için değil tüm insanlar için böyledir. Tabi ki sporcular için ayrı bir önemi vardır. Çünkü sporcularda ‘performans’ beklentisi vardır. Performansını en üst seviyede müsabakaya yansıtmak durumundadır. Bunun için de duygu ve düşüncelerini yani aklını yönetebilmelidir. Örneğin; spor müsabakalarına hazırlanan bir basketbolcu yoğun antrenman ve hazırlık dönemi geçirse de başarılı olabilmesi zihinsel durumuna, stresle ve kaygıyla başa çıkabilme yeteneğine bağlıdır. Maç anında oyundan çıkarılan bir oyuncu, bu cezadan faydalanarak kendini toparlayabilir, daha iyi bir şekilde oyuna dönüş yapabilir ya da motivasyon düşüklüğü yaşayabilir. Sporcuların en iyi performansını sınırlı süreler içinde yapılması isteniyor ve antrenmanlarda en iyisini yapsa bile müsabaka anında bunu gösteremezse başarısız olduğunu söyleniyor. Belirli süreler içinde en iyi performansını gösterebilmesi için duygu ve düşüncelerini kontrol edebilmesi gerekmektedir. Motivasyon yüksekliği, konsantrasyon ve psikoloji yönetiminin beraber sağlanması önemlidir.

 Sporcunun psikolojisini arttırmak için yaptıkları spor branşına göre farklı psikolojik becerilere sahip olmak gerekir. Takım ruhu, algı yönetimi, odaklanma ve konsantrasyon bunlara örnek verilebilir. Bireysel başarı için kişinin kendini tanıması ve iyi analiz yapması bu becerileri ortaya çıkarabilir. Psikolog ve kişisel antenör Jonathan Garcia- Allen’ın spor psikolojisinin günlük hayatta kullanılması hakkında sunduğu sebeplerden bazıları stres yönetimi ve ideal zihin sağlığıdır. Spontane gelişen aksaklıklarda bu becerilerle önceden hazırlıklı olmak performans düşüklüğünü engelleyici bir unsur olacaktır ve istenmeyen durumlarla baş etmeyi kolaylaştıracaktır.

 Tüm bunlara uyum sağlamak kulağa zor gelse de kendinizi psikolojik açıdan hazırlayıp bunu alışkanlık haline getirmek motivasyonunuzu arttırmanın yanında performansınızı da yüksek tutacaktır.

Yazı: Vefa Lisesi 152. Dönem İrem Akçay

Leave a Reply