Özel boyutlar 420×60 px

 Kore sporda etkin bir güçtür ve böyle olmasında en büyük etkenlerden birkaçı da çok fazla sporsever olması, profesyonel araştırma sistemi ile donatılması ve etkili yatırımların olması sayılabilir. Güney Kore’de spor alanında bilimsel eğitime öncülük eden Kore Spor Bilimleri Enstitüsü (KISS) bulunmakta olup ayrıca nitelikli genç atletler bulup onları iyi bir şekilde yetiştirmek için büyük bir çaba harcanmaktadır. Kısaca sporcu yetiştirilmesine olan büyük emekleri doğrultusunda karşılığını  almış oluyorlar diyebiliriz. 

F. Betül Salmanoğlu - Kore'de dağa çıkmak da nedir ya? - haberkore.com

 Dağ sayısı çok fazla olan Kore’de aynı zamanda dağ yürüyüşü de oldukça yaygındır. Özellikle Kore’nin dağları kaya tırmanışı için oldukça elverişlidir ve Jeju Adası’nda bulunan “Jeju Olle” yürüyüş çılgınlığı yaratmıştır ayrıca zaten ülke genelinde güzel yürüyüş yolları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra sadece bisikletlilerin kullanabileceği birçok bisiklet kulvarları vardır ülke genelinde.  

 Tekvando özellikle 2000 yıldır kullanılan bir kendini savunma sanatı olarak Kore kültüründe yerini almıştır. Birçok kendini savunma sanatı ile benzerlikleri olan bu spor kol ve ayaklarla yapılan güçlü vuruşlardan oluşmaktadır. Tekvando ustaları yaptıkları görsel şovlarla da büyük bir hayranlık uyandırmaktadır.  

Güney Kore takımı taekwondoda 7 madalya aldı - sport - YouTube

 Kore’de ayrıca futbola olan ilgi de oldukça büyüktür. Profesyonel K-League maçları her yıl Mart ayından Kasım ayına kadar sürer ve sahada 12 takım finale çıkmak için mücadele verir. Ulusal bir maçın gerçekleştiği her zaman ortaya çıkan “Kırmızı Şeytanlar”ın çoşkulu desteği izlemeye değerdir. İngiliz Premier Liginde yer almış Park Ji-sung (Manchester United)başta olmak üzere, Son Heung-min (Tottenham) ve Ki Sung-yong (Newcastle) gibi diğer ülkelerde aktif olan futbolcu sayısı az da değildir. 

 Beyzbola olan ilgi de futboldan az değildir. Ülke genelinde on takım KBO ligine katılmaktadır. 2017 yılında profesyonel beyzbol stadyumlarını ziyaret edenlerin sayısı yılda 8,4 milyona ulaşmıştır- ki 2017 yılında Güney Kore nüfusu 51,47 milyondu. Ryu Hyun-jin (LA Dodgers), Choo Shin-soo (Texas Rangers) ve Oh Seung-hwan(Colorado Rockies) gibi daha fazla Koreli beyzbolcunun MLB liginde beyzbol oynamasıyla bu spora olan ilgi büyümekte.  

 Kore Cumhuriyeti, 2018 PyeongChang  Kış Olimpiyat genel olarak 7. sırada yerini aldı. 2016 Rio Olimpiyatları’nda  8. ve 2012 Londra Olimpiyatları’nda 5. Olmuştur. Uluslarası olimpiyatlarda her zaman ilk 10’da yer alan ülkelerden biridir.  

 Kore aynı zamanda dünya sahnesine en iyi oyuncuları çıkaran ülkedir. Batıya özgü buz pateninde dünya rekoru kıran Kim Yu-na, Amerikan profesyonel beyzbolda oynayan Choo Shin-soo ve 2016 Rio Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Park In-bee gibi sporcuları vardır.

Hazırlayan: Vefa Lisesi 153.dönem öğrencisi Zeynep Sura Oğuz

Leave a Reply