Özel boyutlar 420×60 px

Metin Oktay 2 Şubat 1936 tarihinde İzmir’in Karşıyaka semtinde dünyaya gözünü açtı.Annesi Fatma Oktay babası Hasan Oktay’dı.

    Futbol hayatına 1952 yılında İzmir’in yerel takımı olan Damlacıkspor’da başladı. 1953-1954 yılları arasında Yün Mensucat’ın altyapısında oynamasının ardından 1954-55 sezonu öncesinde İzmirspor’a transfer olarak profesyonel kariyerine başladı. Burada oynadığı tek sene içerisinde İzmirspor şampiyon oldu Metin ise gol krallığı yaşayarak dikkatleri üzerine çekti.Oynadığı tek sene içerisinde gol krallığı yaşayan bir futbolcuya tabii ki talip olanlar vardı.Bunların başında Galatasaray geliyordu ve Taçsız Kral Metin Oktay’ın hikayesi aslında burada başlamış oldu.

    Metin Galatasaray ile 1955-56 ve 1957-58 sezonlarında İstanbul Profosyonel Ligi’nde şampiyonluk yaşarken burada oynadığı ilk üç sezonunda attığı gollerle gol kralı olmuştu. 1959’da kurulan Milli Lig’de de gol krallıkları yaşamaya devam etti ve ligin ilk üç sezonunda gol kralı unvanını korudu.Metin 1961 yılında ise İtalyan ligi olan Serie A’da mücadele eden Palermo’ya transfer oldu.Burada bir sezona yakın top oynadıktan sonra Galatasaray’a geri döndü.Sarı kırmızılı takımdaki ikinci döneminde 3 lig, 4 Türkiye Kupası ve 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandı.Diğer bir taraftan 1962-63, 1964-65 ve 1968-69 sezonlarında da attığı gollerle 3 gol krallığı daha yaşamıştı. Galatasaray formasıyla toplamda 324 lig maçına çıkan Metin, attığı 294 golle hem Galatasaray’ın hem de Türk futbolunun en çok gol atan oyuncuları arasına girdi.İlk kez 1955 yılında giydiği milli takım formasını 36 kez terleterek 19 gol attı ve bu goller ile milli takım tarihinin en golcü 4. oyuncusu oldu.

    Futbolculuk kariyerini sonlandırsa da futboldan hiç kopmadı.Futbolu bıraktıktan hemen sonra 1969-70 sezonunda Galatasaray teknik direktörü Tomislav Kaloperovic’in yardımcısı oldu fakat sezonun sonunda teknik direktör değişikliğine gidildi ve Metin görevinden ayrıldı.1972-73 sezonunun başında bu kez Bursaspor’un teknik adamlığını yapan Kaloperovic’in yardımcısı oldu.Sezon ortasında Kaloperovic’in görevden ayrılmasıyla Metin teknik direktörlüğe başladı ve 1973 yılının sonuna kadar görevini sürdürdü.Devamında Galatasaray’da yöneticilik ve belirli gazetelerde spor yazarlığı yaptı.

    13 Eylül 1991 sabahı 4.15 civarında Boğaziçi Köprüsü çıkışında geçirdiği kazadan sonra kaldırıldığı Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu.

    Metin Oktay sadece Galatasaray taraftarı tarafından değil herkes tarafından efendiliği, terbiyesi ve duruşuyla sevilmiştir.Metin Oktay Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki rekabete ise “Ezeli rekabet, ebedi dostluk.” gözüyle bakmıştır. Hatta röportaj yaptığı bir Fransız dergisi ona “Yaklaşık bir yıl önce ezeli rakibiniz Fenerbahçe’ye karşı ağları yırtan bir gol attınız.Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye soru yönelttiğinde “Eğer bu golüm üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen hatırlanıyorsa bu Fenerbahçe’nin büyüklüğünden kaynaklanır” cevabını vermiştir.

    Metin Oktay Fenerbahçe ve Galatasaray maçlarının kendisi için en unutulmaz maçlar olduğunu söyler.Bunun üzerine jübile maçını Fenerbahçe ile yapmak ister ve bunun için dönemin Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Eşref Aydın’a gider ve talebini iletir Eşref Aydın bunun üzerine “Kabul ederiz fakat bir şartla. Fenerbahçe kulübü ve taraftarı her zaman sana hayrandı ve seni Fenerbahçe forması ile görmek isterlerdi. 10 dakikalığına da olsa Fenerbahçe formasını giyer misin?” der Metin Oktay ise düşünmeden cevap verir “Şeref duyarım.” Metin Oktay ve Can Bartu maç esnasında formalarını değiştirir ve bir süre Can Bartu Galatasaray formasıyla, Metin Oktay ise Fenerbahçe formasıyla oynar.

    Taçsız Kral Metin Oktay Galatasaray taraftarının gözdesi hatta belki de tüm takım tarafatarlarının sevdiği ve saygı duyduğu tek futbolcudur. Futbolculuk döneminde de futbolculuğu sonrasında da tüm takımlara saygı duymuştur.Onun bu kadar sevilmesini ve efsane olmasını sağlayan da budur zaten.

    Yazımızı Galatasaray taraftarının Taçsız Kral için yazdığı bir besteyle bitirelim

Taçsız Kral Metin Oktay

Tek aşkıydı Galatasaray

Senin gibi Cimbomluyu

Unutur mu bu taraftar?

Hazırlayan: 153.Dönem Duru Yağmur Vapur

Leave a Reply